Azalie to krzewy o przepięknych kwiatach i niezwykle atrakcyjnych liściach. Jak zadbać o te rośliny wraz z nadejściem wiosny? Podpowiadamy!

Pielęgnacja azalii po zimie

Jeżeli masz w ogrodzie azalię pierwsze ciepłe dni będą idealne, aby zaplanować niewielkie prace przy roślinie, które zapewnią jej lepszy wzrost. Krzaczki z reguły nie wymagają przycinania na wiosnę. Jedynie pojedyncze pędy możesz delikatnie skrócić, aby odmłodzić sadzonkę i zagęścić cały krzaczek. Warto też przy okazji pozbyć się uszkodzonych, przemarzniętych gałązek i pozostałości po przekwitniętych kwiatostanach z ubiegłego sezonu. Unikaj jednak nadmiernego przycinania azalii, aby nie zakłócić jej naturalnego wzrostu.

Reklama

Wiosenne nawożenie azalii

Azalie bardzo lubią wilgotne, przepuszczalne i próchniczne podłoże, dlatego warto sięgnąć po kompost, torf lub obornik. Jeśli uznasz, że wokół rośliny gleba jest dosyć przesuszona, możesz ją podlać. Wiosną azalie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci kwasowego nawozu. Wybierz odpowiedni specyfik (koniecznie bez węglanu i tlenku wapnia, które odkwaszają ziemię), aby wzbogacić glebę w potrzebne korzeniom składniki odżywcze.

Najlepiej sprawdzą się mieszanki do gatunków wrzosowatych. Użyj ich w kwietniu, zanim ruszy wegetacja azalii. Możesz także lekko spulchnić ziemię, aby ją lepiej dotlenić, a potem podsyp roślinę świeżą korą z drzew iglastych, by ograniczyć parowanie wody.

Sprawdź, czy azalia nie ma szkodników i oznak chorób

Sprawdź także każdy krzaczek pod kątem szkodników (np. mszyc czy przędziorków) i ewentualnych chorób wywołanych przez grzyby (np. mączniak). Regularna obserwacja pozwoli ci szybko zidentyfikować potencjalne problemy i podjąć odpowiednie środki zaradcze w postaci preparatów owadobójczych lub fungicydów.