Dlaczego plamy z żywicy są trudne do usunięcia?

Żywica jest substancją wytwarzaną przez niektóre rośliny, głównie drzewa iglaste. Posiada ona kleistą konsystencję i szybko zasycha, tworząc trwałą powłokę: jej zadaniem jest zabezpieczanie potencjalnych uszkodzeń rośliny.

Plamy z żywicy są trudne do usunięcia, ponieważ nie rozpuszcza się ona w wodzie. Zwykłe pranie nie wystarcza, aby skutecznie usunąć podobne zabrudzenia. Taka plama mocno się klei i pozostawia charakterystyczny zapach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które mogą pomóc.

Reklama

Metody usuwania plam z żywicy z ubrania

Zamrażanie

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania plam z żywicy jest jej zamrożenie. Niska temperatura powoduje stężenie substancji, co z kolei ułatwia jej usunięcie. Aby zastosować tę metodę, umieść ubranie z plamą w zamrażarce na kilka godzin. Następnie delikatnie podważ plamę za pomocą cienkiego narzędzia. Zamrożona żywica powinna łatwo się kruszyć, a jej pozostałe drobinki można usunąć np. za pomocą rolki do ubrań.

Reklama

Masło

Na pomoc może przyjść także produkt, który znajduje się w każdej kuchni, czyli masło. Posmaruj nim plamę i zostaw na około dwie godziny. Potem przetrzyj odzież szmatką nasączoną roztworem soli i amoniaku (w proporcji 1:4) i na koniec upierz. Samo masło można zastąpić niewielką ilością oliwy z oliwek.

Wykorzystanie substancji rozpuszczalnych

Jeśli plama znajduje się na włóknie naturalnym (np. bawełnie), możesz przyłożyć do niej chusteczkę nasączoną spirytusem, terpentyną lub acetonem (wymieszanymi z wodą w proporcji 3:1). W przypadku bardziej delikatnych materiałów lepiej postawić na… jajka, a konkretnie ich białka, które wystarczy umieścić na plamie, chwilę odczekać i wrzucić ubranie do prania. Tworzywa syntetyczne nie lubią z kolei acetonu, który może łatwo je odbarwić. Poza tym jednak metody ich czyszczenia są podobne jak dla włókien naturalnych.

Olejek herbaciany

Jest to naturalny środek o właściwościach antyseptycznych i rozpuszczalnych. Sprawdza się przy usuwaniu plam z żywicy z ubrań wykonanych zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Aby zastosować tę metodę, należy pocierać zabrudzone miejsce zmoczoną w olejku szmatką. Następnym krokiem jest wypłukanie odzieży w detergentach, których zazwyczaj używasz.

Każda z wyżej wymienionych metod może pomóc w usunięciu samej żywicy, lecz ślad po niej nadal pozostanie. Dlatego po ich zastosowaniu wypierz odzież w pralce. Jeśli natomiast natrafiłeś na wyjątkowo uciążliwą plamę, rozważ wizytę w pralni chemicznej.

Czego należy unikać podczas usuwania plam z żywicy?

Unikaj stosowania rozpuszczalników chemicznych, które mogą poważnie uszkodzić strukturę materiału. Jeśli już używasz mocnych detergentów, sprawdź najpierw ich działanie na mało widocznej części ubrania.

Nie próbuj też rozdrapywać zaschniętej żywicy ani jakkolwiek usuwać jej siłą. Zazwyczaj wnika ona dość głęboko w sam materiał, także prawdopodobnie tylko uszkodzisz element garderoby. Kiepskim pomysłem jest również ręczne zacieranie świeżego zabrudzenia.

Plamy z żywicy. Nie przykładaj rozgrzanego żelazka

Niejednokrotnie można także natrafić na radę, aby zaplamiony fragment obłożyć kawałkami szmatek lub papierowymi ręcznikami, a następnie przyłożyć w to miejsce rozgrzane żelazko. Temperatura powinna wtedy rzekomo sprawić, że żywica przeniknie na drugi materiał. Ten sposób jest jednak mocno ryzykowny, ponieważ istnieje możliwość, że doprowadzi do utrwalenia plamy, zwłaszcza przy zastosowaniu tej techniki na ubraniu z poliestru.