Plamy z czerwonego wina. Najlepiej działać szybko

Większość domowych sposobów na usuwanie plam z czerwonegowina jest skuteczna, jeśli zabrudzoną tkaninę natychmiast włożysz do pralki. Trudno jednak zdejmować obrus w trakcie spotkania tylko dlatego, że zachlapał się trochę czerwonym winem. Jak zatem skutecznie pozbyć się plam na obrusie, gdy nie mamy możliwości natychmiastowego wyprania go w pralce?

Gdy wino rozleje się i nie masz możliwości od razu wyprać obrusu, wystarczy, jak pod plamę i na jej wierzch położysz ręcznik papierowy, aby wchłonął nadmiar płynu. Dzięki temu część wina wsiąknie w ręcznik, a tym samym powierzchnia stołu nie zniszczy się od wilgoci.

Reklama

Domowe sposoby na plamy z wina na obrusie

Plamy z czerwonego wina można usunąć domowymi sposobami, jak posypanie zabrudzenia solą czy mąką ziemniaczaną albo namoczenie przed praniem w mleku, wodzie utlenionej, białym winie, szampanie lub soku z cytryny. Te sposoby są skuteczne, ale pod warunkiem, że zadziałasz natychmiast, gdy dojdzie do zalania obrusu winem. Nie zawsze jednak masz taką możliwość. Co zatem zrobić, gdy plamy z czerwonego wina zdążą już nieco zaschnąć? Sięgnij po sprawdzony sposób!

Reklama

Wrzątek na plamy z czerwonego wina

Wrzątek to sposób na usunięcie nawet trudnych plam, który sprawdza się zawsze. Umieść w zlewie metalowe sitko do góry nogami i ułóż na nim poplamiony obrus. Tkaninę przelej wrzątkiem. Nie spiesz się. Materiał polewaj powoli małym strumieniem wody bezpośrednio z czajnika. Nie namaczaj, ani nie gotuj! Jeśli materiał będzie długo leżał w gorącej wodzie, możesz mieć pewność, że jego włókna się zniekształcą. Po przelaniu obrusu wrzątkiem, przepłukaj go w ciepłej wodzie, a następnie umieść w pralce i pierz jak zwykle.

Ocet na plamy z czerwonego wina

Mocno zaschnięte plamy z czerwonego wina mogą wymagać użycia silniejszego detergentu, który możesz wykonać domowymi sposobami. Na trudne plamy może okazać się skuteczny roztwór z wody, octu i odrobiny płynu do mycia naczyń w proporcji 1 łyżka octu, 1 łyżka płynu na 2 szklanki wody. Przed nałożeniem mieszanki na plamę lekko zwilż plamę ciepłą wodą. Następnie przy pomocy miękkiej gąbki lub ściereczki pocieraj zabrudzone miejsce, potem opłucz i włóż do pralki. Ocet neutralizuje kolor wina, a z kolei detergent pomoże usunąć plamę. Pamiętaj jednak, aby tego sposobu nie stosować na bardzo delikatnych tkaninach.

Profesjonalne odplamiacze do tkanin

Gdy domowe sposoby nie zadziałają, możesz spróbować sięgnąć po gotowy detergent przeznaczony do usuwania plam z różnego rodzaju tkanin. Zwykle są dostępne w postaci proszku, który należy dodać do prania bądź żelu, który nakłada się na kilka-kilkanaście minut na plamę, a następnie pierze tkaninę jak zwykle. Dodatkowo niektóre środki dostępne na rynku działają w niskich temperaturach (bo już w 30 stopniach Celsjusza), dlatego przedłużają trwałość tkanin, które nie niszczą się pod wpływem częstego prania w wysokiej temperaturze. Wybierając detergent w sklepie – zwróć na to uwagę.