Sygnały, że pralka wymaga czyszczenia

Jest kilka sygnałów, które wskazują, że pralka wymaga czyszczenia. Gdy zauważysz, że twoje ubrania nie są doprane, może to oznaczać, że w urządzeniu gromadzi się brud. Warto zwrócić też uwagę na nieprzyjemny zapach po otwarciu pralki. Przyczyną może być fakt, że wewnątrz gromadzą się bakterie lub pleśń. Niepokojącym sygnałem jest również osad na bębnie lub wewnątrz urządzenia.

Jak zabrać się do czyszczenia pralki? Domowe sposoby

Reklama

Czyszczenie pralki może być łatwe i skuteczne, jeśli wykonasz odpowiednie czynności. Po pierwsze należy oczyścić bęben pralki. Można to zrobić, dodając do pralki ¼ szklanki octu i uruchamiając cykl prania w wysokiej temperaturze. Następnie należy oczyścić pojemnik na detergent. Można wyjąć go z urządzenia i wypłukać pod bieżącą wodą. Warto również oczyścić filtr pralki, usuwając z niego wszelki brud i zanieczyszczenia.

Reklama

Naturalne produkty czyszczące do pralki

Jeśli wolisz unikać chemicznych środków czyszczących, jest wiele naturalnych produktów, których możesz użyć do czyszczenia pralki. Wspomniany już ocet jest jednym z najpopularniejszych środków czyszczących. Możesz go używać do czyszczenia bębna, pojemnika na detergent oraz innych części pralki. Sok z cytryny to również skuteczne narzędzie do pielęgnacji pralki. Możesz go zastosować do usuwania brudu i osadu z bębna pralki. Warto również spróbować sody oczyszczonej. Rozpuszcza się ją w wodzie i używa jako pasty do czyszczenia różnych części pralki.

Zasady konserwacji, które pomogą utrzymać pralkę w czystości

Oprócz regularnego czyszczenia warto pamiętać również o pewnych zasadach konserwacji, które pomogą utrzymać pralkę w czystości. Zawsze usuwaj resztki detergentu po praniu. Niestety często zapominamy o tym kroku. Sprawdzaj też regularnie filtry. Jeśli filtrowanie nie działa prawidłowo, pralka może nie działać efektywnie.Pamiętaj również, by nie przeciążać pralki. Zbyt duża ilość ubrań może prowadzić do jej nadmiernego zużycia i gromadzenia się brudu.

Planując czyszczenie pralki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, nie używaj zbyt dużej ilości detergentu. Doprowadzi to do nadmiernego pienienia i gromadzenia się brudu. Po drugie, nie używaj do czyszczenia ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić wrażliwe części urządzenia. Po trzecie, nie zapomnij o filtrze. Należy go czyścić co dwa miesiące. W innym razie może się zapchać, a zanieczyszczenia dostaną się do pompy odpływowej.

Czyszczenie różnych rodzajów i części pralek

Proces czyszczenia pralki ładowanej od góry jest inny niż urządzenia z ładowaniem prania od frontu. Te pierwsze mają zazwyczaj bęben, który można łatwo oczyścić, podczas gdy bęben tych drugich wymaga dodatkowych kroków pielęgnacyjnych.

Warto być również świadomym, że różnie należy dbać o poszczególne części pralki. Bęben można oczyścić za pomocą octu, sody oczyszczonej lub soku z cytryny. Pojemnik na detergent warto wyjąć z pralki i umyć pod bieżącą wodą. Warto również pamiętać o czyszczeniu filtrów, które zbierają brud i zanieczyszczenia. W przypadku delikatnego zabrudzenia wystarczy opłukać element pod wodą. Jeśli natomiast czyszczenie ma być dokładne, należy użyć do tego szczotki bądź środka do odkamieniania.

Jak często należy czyścić pralkę?

Częstotliwość czyszczenia pralki zależy od jakości wody i tego, ile razy w tygodniu pierzemy. Ogólnie rzecz biorąc, warto ją myć co 2–3 miesiące. Jeśli jednak używasz pralki kilka razy w tygodniu lub masz twardą wodę, być może trzeba będzie myć ją co miesiąc.

Regularna konserwacja pomaga zapobiegać gromadzeniu się brudu i nieprzyjemnych zapachów, Utrzymuje wysoką jakość prania. Unikaj błędów, które mogą uszkodzić pralkę i jeśli to możliwe, stosuj naturalne produkty czyszczące.