Hortensje: piękne krzewy ozdobne

Hortensje to krzewy o różnokolorowych okazałych kwiatostanach. Cieszą się one bardzo dużą popularnością. Polacy chętnie sadzą je w swoich ogrodach i trudno się dziwić, gdyż odpowiednio pielęgnowane krzewy hortensji wyglądają naprawdę pięknie.

Hortensja to zazwyczaj niewysoki krzew, który rośnie w naszym klimacie. Liczne gatunki i odmiany hortensji są w wielu miejscach na świecie uprawiane jako rośliny ozdobne. Charakteryzują się efektownymi kwiatami. Zazwyczaj przybierają formę krzewów lub niewielkich drzew. Mogą wystąpić również w formie pnączy. Kwiaty hortensji są zebrane w obfite kwiatostany, które mogą składać się z nawet tysiąca kwiatów.

Reklama

Hortensje mogą być białe, różowe, niebieskie i czerwone. U niektórych gatunków hortensji kwiaty przybierają różną barwę zależnie od odczynu gleby. Różowy kolor mają kwiaty, gdy hortensje są posadzone na glebie o pH obojętnym lub zasadowym. Natomiast kolor niebieski przybierają rosnąc w glebie kwaśnej lub zawierające jony glinu.

Rodzaje hortensji

Reklama

Najbardziej popularne w Polsce rodzaje hortensji to:

  • Hortensja bukietowa
  • Hortensja krzewiasta
  • Hortensja ogrodowa

Każda z nich ma nieco inne wymagania pielęgnacyjne, zwłaszcza jeżeli chodzi o przycinanie.

Przycinanie hortensji

Częstotliwość przycinania hortensji lub też konieczność w ogóle wykonania tego zabiegu pielęgnacyjnego zależy od gatunku hortensji. Inaczej bowiem będziemy się obchodzić z hortensją bukietową a inaczej z ogrodową czy krzewiastą.

Jest to o tyle istotne, że cięcie w przypadku większości gatunków hortensji jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym i pozwala na to, aby rośliny przez lata zachowywały swój urok. Jednak nieprawidłowe przycinanie może spowodować uszkodzenie rośliny.

Przycinanie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa (inaczej wiechowata) kwitnie na pędach jednorocznych. Pędy tego gatunku przycinamy w marcu każdego roku zanim dojdzie do rozwoju liści. Pędy skracamy o 1/3 długości, przy czym najstarsze i grubsze pędy możemy skrócić nawet o 2/3 ich długości. Zazwyczaj zeszłoroczne pędy skraca się o około 20-30 cm. Oczywiście pod koniec sierpnia odcinamy także przekwitnięte kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Ten gatunek hortensji również kwitnie na pędach jednorocznych. Dlatego też musi być ona przycinani co roku, najlepiej w okresie wczesnowiosennym - czyli w marcu, przed rozwojem liści. Pędy przycinamy zazwyczaj 10-30 cm nad ziemią. Czym niżej przytniemy hortensje krzewiaste tym większe i bardziej okazałe będą jej kwiatostany.

Pod koniec sierpnia odcinamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrośnięcia.

Przycinanie hortensji ogrodowej

W przypadku tego gatunku rośliny przycinamy wyłącznie zaschnięte kwiatostany. Odcinamy je tuż pod miejscem ich wyrastania. Ten zabieg wykonujemy w sierpniu, jak hortensja przekwitnie. Natomiast pędów hortensji ogrodowej absolutnie nie wolno wycinać, bo to zahamuje kwitnienie. Wycięcie pędów hortensji ogrodowej będzie skutkować brakiem kwiatów w następnym sezonie. Dzieje się tak dlatego, że kwiaty tego gatunku pojawiają się wyłącznie napędach ubiegłorocznych.

Ten gatunek hortensji wymaga dokładnego okrycia na zimę tak, aby pędy nie przemarzły. W przypadku hortensji ogrodowej można jedynie co minimum 5 lat przeprowadzić cięcie odmładzające, aby przerzedzić roślinę, usuwając wówczas najstarsze pędy. Jednak ten gatunek nie lubi częstego i regularnego podcinania.