Stosowanie retinolu w codziennej pielęgnacji stało się ostatnio prawdziwym hitem. W sieci znajdziemy masę porad jak najlepiej wykorzystać ten składnik w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Retinol - czym jest ten drogocenny składnik?

Reklama

Retinol jest pochodną witaminy A, która często dodawana jest do kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Retinol należy do grupy retinoidów, które dzielą się na:

Reklama
  • Retinoidy I generacji - retinol, retinal, tretynoina i izotretynoina,
  • Retinoidy II generacji - etretynat, acytretyna,
  • Retinoidy III generacji - adapalen oraz tazaroten.

Retinol - dlaczego warto wprowadzić go do codziennej pielęgnacji?

Retinol doskonale sprawdzi się jeśli będziemy chcieli odmłodzić naszą skórę. Ta substancja będzie świetnie stymulować cerę do produkcji kolagenu oraz elastyny. Jędrność oraz elastyczność znacznie się poprawi.

Retinol wykazuje działanie złuszczające, co również ma ogromny wpływ na regenerację oraz usunięcie martwego naskórka.

Jakie stężenie retinolu wybrać na początek? Podpowiadamy

Retinol w wielu drogeriach czy aptekach można kupić o różnym natężeniu. Na sam początek warto wybrać taki kosmetyk, który będzie mniej najmniejsze stężenie. Ten produkt warto stosować nie tylko na cerę dojrzałą, ale również skórę mieszaną, tłustą oraz trądzikową.

Używanie retinolu należy rozpocząć od najmniejszych stężeń, np. 0,2% lub 0,3% zawartości retinolu w kosmetyku. Tego typu kosmetyk należy stosować raz w tygodniu, a po jakimś czasie nakładać go na cerę dwa razy w tygodniu. Jeśli podrażnienia będą bardzo widoczne, produkt powinno się odstawić na około 4 dni.

Jak prawidłowo aplikować retinol na twarz? - instrukcja krok po kroku

Stosowanie retinolu, szczególnie na samym początku może powodować spore podrażnienia. Skóra będzie się złuszczać i będzie zaczerwieniona. Jest to jednak etap, który należy przejść i się tym nie martwić - tak ma być, ponieważ jest to naturalny proces, który po pewnym czasie mija.

Jeśli jesteśmy w trakcie kuracji retinolem, musimy pamiętać o tym, by nie łączyć go z innymi substancjami, które mogą nas podrażnić. W tym czasie lepiej nie stosować kwasów AHA, BHA i PHA, niacynamidów i witaminy C.

Reklama

Retinol należy stosować wieczorem, kiedy dokładnie oczyścimy twarz. Preparat warto nakładać na cerę, omijając okolice oczu oraz ust.

Jakie są efekty po kuracji retinolem? Niektóre mogą was zaskoczyć

Regularne stosowanie retinolu może przynieść wiele pozytywnych efektów. Zmarszczki będą wyraźnie zmniejszone, gęstość skóry się poprawi, cera będzie bardziej wygładzona, stany zapalne zostaną zredukowane, a także zostanie wzmocniona bariera ochronna skóry.

Jeśli chcemy zauważyć tak widoczne rezultaty, retinol należy stosować przynajmniej przez 6 miesięcy.

Kto nie powinien stosować retinolu? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Ogólnie przyjęło się, że retinol jest substancją ogólnie dostępną oraz bezpieczną. Jest jednak kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Jeśli odczuwamy nadwrażliwość na witaminę A, mamy nadmiar witaminy A oraz jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią.