Jeśli codziennie kilka godzin pracujesz na siedząco, to Twoje ciało nie ma komfortowej pozycji. Głowa jest opuszczona, barki opadają, a tułów wygina się w łuk. Taka pozycja mocno obciąża kręgosłup, wzmaga bóle karku, szyi i pleców. Jej utrzymanie wymaga ogromnego napięcia mięśni. Gdy mięśnie się zmęczą, ramiona bezwiednie opadają do przodu, a plecy się zaokrąglają. Do tego dochodzi stres towarzyszący pracy, który dodatkowo usztywnia ciało. Kiedy długo siedzisz, spowalnia się krążenie krwi. Twój mózg jest wtedy gorzej dotleniony. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie zauważasz, że wolniej myślisz, a nawet dopada Cię senność. Dlatego po godzinie pracy przy biurku koniecznie wstań i zrób kilka kroków.

Wygodna pozycja
Krzesło ustaw tak, abyś mogła swobodnie oprzeć przedramiona o blat. Pośladki dosuń jak najbliżej oparcia, a nogi ustaw w lekkim rozkroku. To pozycja, w której stawy biodrowe są jak najmniej obciążone. Pamiętaj, by nie wyciągać brody do przodu, bo wtedy nadwyrężasz mięśnie szyi. Monitor ustaw nieco poniżej wysokości wzroku, a klawiaturę umieść na wprost komputera.

Ćwiczenia rozluźniające łagodzą bóle szyi i pleców
Najsłabszy i najbardziej podatny na uszkodzenia jest odcinek szyjny kręgosłupa. To on najbardziej daje się we znaki, gdy godzinami nie odrywasz się od komputera albo przeżywasz stresujące sytuacje. W stresie odruchowo unosisz i spinasz mięśnie barków. Wskutek tego kark sztywnieje, pojawia się ból, który może promieniować aż do głowy. Pomogą proste ćwiczenia:
1. W pozycji siedzącej na krześle i przy nieruchomych barkach obróć głowę w bok, tak jakbyś chciała spojrzeć za siebie. Powtórz ćwiczenie w drugą stronę.
2. W tej samej pozycji opuść głowę ukośnie w dół, jakbyś chciała zajrzeć pod prawą pachę. Nie pochylaj się przy tym. To samo powtórz w lewą stronę.
3. Usiądź na krześle, nogi rozstaw na szerokość bioder i ugnij kolana kątem prostym. Ręce oprzyj na udach i kręć barkami: 10 razy do przodu i 10 razy do tyłu.
4. Siądź na brzegu krzesła. Spleć dłonie przed sobą i wyciągaj nad głowę tak, jakbyś chciała dosięgnąć sufitu. Wytrzymaj kilka sekund. Chwilę przeciągaj się jak po wstaniu łóżka, a następnie, trzymając ramiona nad głową, skręć tułów w prawo i w lewo. Po czym zrób kilka skłonów w bok na obie strony.

Wzmacniający ucisk
Wiadomo, że szybciej relaksują się mięśnie, które zostały mocno uciśnięte. Idealnie wykonują takie uciski masażyści. Ale proste zabiegi możesz zrobić sama.
1. Połóż rękę z prawej strony tuż przy uchu. Dociśnij ją mocno do głowy i policz do sześciu. Powtórz z lewej strony.
2. Zegnij ręce w łokciach i spleć dłonie z tyłu szyi. Staraj się wciskać w nie głowę - ręce powinny stawiać opór. Powtórz pięć razy.