Skóra szyi jest delikatna, nieco cieńsza niż na twarzy. Niewiele jest w niej włókien kolagenu i elastyny, szybko więc traci jędrność. Ma też mało mięśni i gruczołów łojowych, dlatego jest bardziej sucha niż na twarzy i szybko się starzeje. Co prawda, trochę wolniej, niż skóra wokół oczu, ale szybciej niż ta na całej twarzy. Wiek kobiety, najłatwiej poznać po stanie szyi. O jej skórę trzeba dbać od młodości. A od jakich kosmetyków zacząć?


czytaj dalej


Dwudziestolatce do pielęgnacji szyi wystarczy krem do twarzy. Po 35. roku życia trzeba sięgnąć po kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Skórze w dobrej kondycji wystarczy raz dziennie przez dwa tygodnie serum przeciwzmarszczkowe lub ujędrniające (unikaj zmielonych łupin). Zasychające peelingi, które trzeba mocno ścierać palcami, skóra szyi bardzo źle znosi. Najlepiej połóż maseczkę-peeling enzymatyczny, którą zmywa się wodą. I nie zapominaj, że szyja ma nie tylko przód, ale także boki i tył. W tych miejscach również tworzą się zmarszczki i tam też nakładaj kosmetyki pielęgnacyjne. A czym różnią się kremy do pielęgnacji szyi od kremów do twarzy?

czytaj dalej


Kremy do twarzy specjalizują się w różnych zadaniach. Jedne nawilżają, inne regenerują, ujędrniają, wygładzają. Kremy na szyję i dekolt zwykle spełniają wszystkie te funkcje jednocześnie, przy czym bardzo mocno nawilżają i ujędrniają. Zawierają dużo składników odżywczych, a równocześnie są bardzo lekkie, łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają na skórze tłuszczu. Niektóre wyrównują koloryt skóry szyi i dekoltu. Jak nakładać taki krem?

czytaj dalej


Są dwie szkoły nakładania kremu. Pierwsza, antygrawitacyjna zaleca wsmarowywać krem od dołu w kierunku podbródka. Druga, zaleca, by robić to jak masaż, w kierunku serca, czyli od podbródka ku dekoltowi. Bez względu na to, jaki sposób wybierzesz, nakładaj krem delikatnymi ruchami całą dłonią.

Czego szyja nie lubi?

intensywnego opalania - przyspiesza powstawanie zmarszczek, mogą się także pojawić przebarwienia (w skórze szyi jest mniej melanocytów, komórek wytwarzających pigment, niż na twarzy) ;

• napinania mięśni - zaciśnięte włókna uniemożliwiają swobodny przepływ krwi w drobnych naczyniach, skóra dostaje za mało tlenu i składników odżywczych;

• maseczek ściągających - zbyt mocno napinają skórę;

• szorstkich peelingów - ścieranie ich może podrażniać delikatną skórę;

• kremów matujących - pozbawiają ją ochronnego płaszcza lipidowego.