Inne
Reklama

Nie trzeba sięgać po badania naukowe, by wiedzieć, że poślubienie gwiazdora show-biznesu lub przystojnego barmana to ciężki kawałek małżeńskiego chleba i wysokie prawdopodobieństwo rozwodu. Ale że podobnie jest z pielęgniarzami i pielęgniarkami? To już o wiele większa ciekawostka…

Inne

czytaj dalejOTOCZ MNIE SILNYM RAMIENIEM

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy wykonywany przez partnerów zawód może być kluczem do trwałego małżeństwa. Owszem, może! Jak dowiedli badacze, osoby wykonujące zawody „opiekuńcze”, "ekstrawertyczne" i związane z dużym obciążeniem stresem są bardziej narażone na rozstanie ze swoim partnerem.

Tancerze, choreografowie, masażyści i barmani to wykonawcy profesji, które źle wróżą trwałości stadła. Prawdopodobieństwo rozpadu związku w ich przypadku wynosi aż 40 procent! Dość łatwo wytłumaczyć to atmosferą podziwu, pożądania i wianuszkiem wciąż nowych ludzi, jakimi są otaczane osoby z tych profesji. Co jednak ciekawe, wysokie prawdopodobieństwo rozwodu dotyczy również pielęgniaqrzy i pielęgniarek, psychiatrów i osób opiekujących się ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi…

Inne

>>> czytaj dalejSą jednak zawody również związane z pomaganiem innym, a jednak mało groźne dla trwałości małżeństwa. Są to okuliści, dentyści, pastorzy i podiatrzy (lekarze stóp). Ryzyko rozwodu w tych przypadkach wynosi zaledwie 2 do 7 procent. Badanie, wskazujące na korelację profesji z wskaźnikami rozwodów i separacji, opublikowano w „Journal of Police and Criminal Psychology”.

„To fascynujące badanie zawierające w sobie wiele niespodzianek” – komentuje w rozmowie z „The Observer” Dai Williams, członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. „Nikogo nie zdziwi, że związki często rozpadają się pod presją zawodów wymagających dużo czasu i nieprzewidywalnych godzin pracy. Czy, że praca w ekstrawertycznym otoczeniu daje większe szanse poznawania ludfzi i nawiązania konkurencyjnych relacji. Tym niemniej rzadko rozwodzący się optycy również spotykają wiele osób, ale nie mają czasu ich uwieść” – dodaje.

„Interesujący jest wysoki wskaźnik rozstań w opiekuńczych zawodach. Być może wynika on z tego, że ich reprezentanci spędzają dużo czasu troszcząc się o uinnych kosztem własnej rodziny. Innym wytłumaczeniem jest to, że mogą być to osoby bardziej wrażliwe i podatne na zranienie, również w związku.czytaj dalej
Wbrew pierwszym skojarzeniom szefowie kuchni i matematycy (20 proc., tak samo jak sekretarki) rozwiodą się z większym prawdopodobieństwem niż agenci biura podróży, pisarze czy policjanci (16 proc.). Tuż za tymi ostatnimi lokują się strażacy i nauczyciele. Najbardziej wiernymi okazali się inżynierowie rolnictwa z wskaźnikiem rozstań poniżej 2 procent. W dole stawki znaleźli się też weterynarze.

Formuła obliczenia wskaźnika prawdopodobieństwa sukcesu małżeństwa na podstawie profesji partnera została wynaleziona przez dr Michaela Aamodta z Radford University w Wirginii. Naukowiec podzielił liczbę rozwiedzionych lub pozostających w separacji przedstawicieli danej profesji przez liczebność populacji od której odjął tych, którzy nigdy nie weszli w związek małżeński.
Na tej podstawie obliczył procentowe prawdopodobieństwo rozwodu odnośnie 449 zawodów. Z badania wynika, że praca zmianowa, nadgodziny i praca w weekendy nie mają istotnego wpływu na sukces małżeństwa.

A oto 10 profesji, które zagrożą twojemu małżeństwu: 1. Tancerze i choreografowie – 43,05 proc. 2. Barmani – 38,43 proc. 3. Masażyści – 38,22 proc. 4. Pielęgniarze, psychiatrzy i opiekunowie społeczni – 28,95 proc. 5. Performerzy, pracownicy branży rozrywkowej, sportowcy i osoby z zawodów pokrewnych – 28,49 proc. 6. Portierzy i dozorcy – 28,43 proc. 7. Telemarketerzy – 28,10 proc. 8. Kelnerzy – 27,12 proc. 9. Dekarze, pokojówki, sprzątacze 26,38 proc. 10. Szefowie kuchni i kucharze – 20,10 procReklama