Zawiera ona takie składniki, jak wiek, wykształcenie i poprzednie doświadczenia miłosne partnerów.

Największe szanse na długotrwały związek mają stadła, w których kobieta jest bardziej wykształcona niż mężczyzna. On powinien być przynajmniej 5 lat starszy i nie mieć za sobą rozwodu. Takie dobre rokowania ma gwiazdorska para Beyonce Knowles (28 lat) i Jay Z (39 lat). Raper jest starszy od żony wokalistki, ale mniej wykształcony. Co innego małżeństwo 40-letniej Catheriny Zeta-Jones i 65-letniego Michaela Douglasa. Spełniają oni kryterium wieku, jednak trwałość ich związku jest bardziej zagrożona – to dla Douglasa bowiem już drugie małżeństwo.

Reklama

CO MA DYPLOM DO ROZWODU?

Autorami badania są naukowcy z uniwersytetu w Bath pod przewodnictwem dr Emmanuela Fragniere. Przeanalizowali oni wywiady z ponad 1500 parami będącymi w stałym związku lub małżeństwie. Po pięciu latach naukowcy odnaleźli tysiąc par, by sprawdzić, jak potoczyły się ich losy. Związki, gdzie partnerka jest pięć lub więcej lat młodsza od partnera są ponad trzykrotnie bardziej zagrożone rozpadem niż te, w których partnerzy są rówieśnikami. Gruntowne wykształcenie oznacza większą szansę na trwałość związku przy czym najlepiej, żeby to żona była lepiej wyedukowaną stroną. Najbardziej stabilne były pary, w których żadna ze stron nie miała za sobą rozwodu.


Co jednak ciekawe, pary, gdzie jedno z partnerów miało za sobą bolesne rozstanie były mniej trwałe od tych, w których oboje partnerów miały takie doświadczenie. „Wydaje się, że mężczyźni i kobiety >>wybierają<< partnerów według przesłanek takich, jak miłość, fizyczna atrakcyjność, podobne upodobania, postawy i przekonania oraz podzielane wartości” – przypominają autorzy raportu ale dodają, że nie warto zapominać o tych mało romantycznych „obiektywnych czynnikach”, takich, jak wiek, wykształcenie i doświadczenia. One też mogą przesądzić o losach związku.

_______________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Oto dania, które dają szczęście
>>> Szczupli znajomi uleczą cię z otyłości
>>> Zobacz, co zrobiły z niej narkotyki

>>> Być żoną pierwszy raz, drugi raz...
>>> Trudne rozmowy na koniec dnia