Zimowe cięcie borówki amerykańskiej. Ważny zabieg w styczniu/lutym
Borówka amerykańska jest prosta w uprawie, a główne zabiegi pielęgnacyjne skumulowane są a okresie wiosny i lata. Jednak nie należy zapominać o borówce również zimą. W okresie stycznia lub lutego należy wykonać jeden z nich, by w sezonie krzaczki obsypały się dużymi i smacznymi owocami.
Zimowe cięcie borówki amerykańskiej należy wykonać, kiedy puszczą mrozy. Przy ciepłej zimie, można zrobić już pod koniec stycznia, przy chłodniejszej - w drugiej połowie lutego. Przed podjęciem zabiegu, warto sprawdzić długoterminową prognozę pogody, by mieć pewność, że mrozy już nie nadejdą. Ważne, by wykonać cięcie przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego rośliny.
Celem zimowego cięcia borówki jest pozbycie się suchych, drobnych, złamanych, przemrożonych lub chorych pędów, które niepotrzebnie marnują składniki odżywcze, które dostaje roślina. Dzięki temu pozostaną jedynie zdrowie i dobrze rokujące pędy, które będą odpowiednio odżywione. Wykonane w odpowiednim momencie cięcie borówki amerykańskiej zapewni jej lepszy wzrost, a co za tym idzie obfitsze plony. Wycinanie pędów powinno odbywać się od dołu krzewu ku górze.
Pielęgnacja borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska cieszy się ogromną popularnością w Polsce z uwagi na łatwą uprawę oraz bardzo lubiane owoce. Są one nie tylko smaczne, ale niosą szereg korzyści dla naszego zdrowia. Krzewy są długowieczne, więc odpowiednio zadbane, mogą rosnąć nawet przez 20 lat.
Borówkę można uprawiać w przydomowym ogródku, a jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Przede wszystkim należy zapewnić krzewom odpowiedni poziom nasłonecznienia oraz lekki poziom wilgotności gleby. Borówka preferuje podłoże próchnicze o kwaśnym odczynie. Z uwagi na to, że borówka często owocuje, potrzebuje regularnego nawożenia. Nie warto zapominać również o przycinaniu, które zapewnia roślinie optymalne warunki wzrostu.