Białe i zadbane firanki: dlaczego jest to tak ważne

Białe i zadbane firany to to ozdoba każdego wnętrza. Utrzymanie firanek w idealnej czystości może znacząco poprawić wygląd mieszkania i dodać mu świeżości. Ponadto firany zawieszone na oknie zapewniają prywatność i komfort w ciągu dnia. Z jednej strony przepuszczają sporo światła, z drugiej zaś dobrze zasłaniają.

Obecnie na rynku dostępna jest cała gama firan, nie tylko białych ale również kremowych, beżowych czy też w innych barwach. Jednak tradycyjne firany to te w kolorze białym. I o takie trzeba dbać regularnie, bowiem na bieli każde zanieczyszczenie będzie bardziej widoczne. Z drugiej strony to właśnie idealnie białefirany, jak żadne inne, nadają mieszkaniu bardzo elegancki i świeży wygląd.

Reklama

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomagają zachować firankibiałe i miękkie przez długi czas. Kluczem jest odpowiednie pranie, które może być zarówno skuteczne, jak i delikatne dla tkanin.

Reklama

Poza dostępnymi w sklepach wybielaczami i innymi detergentami przeznaczonymi do praniafiran, warto wypróbować ciekawe, domowe sposoby na śnieżnobiałe firany. Potrzebne rzeczy znajdziemy w kuchni. Triki te są proste i niezwykle skuteczne. A to bardzo ważne – zwłaszcza, gdy łączymy wymianę firan z dokładnym myciem okien. Wówczas każda oszczędzona chwila jest na wagę złota, tym bardziej jeśli mamy sporo okien do umycia.

Podstawowe zasady prania firan: co zrobić, by firanki były śnieżnobiałe i miękkie w dotyku

Jeśli chcesz aby twoje firanki były śnieżnobiałe mimo upływu lat, a jednocześnie miłe w dotyku, koniecznie zastosuj poniższe zasady. Stosowanie tych metod pomoże utrzymać firanki w doskonałym stanie, dodając świeżości i elegancji każdemu wnętrzu.

Namaczanie przed praniem. Przy większych zabrudzeniach lub dłuższej przerwie od ostatniego prania, firanki warto namoczyć przed praniem. Zamacza się je w chłodnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń (tu warto uważać, by najpierw dobrze wymieszać płyn z wodą w misce, zanim włoży się firany) , i pozostawia nawet na całą noc. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku firanek kuchennych. To właśnie na nich osiadają tłuste kropelki podczas gotowania. Namaczanie ułatwia usunięcie tłustych plam podczas standardowego prania.

Odpowiednie pranie firanek. Przed praniem firanek zawsze warto sprawdzić metkę producenta, aby mieć pewność, że wybierze się odpowiednie parametry prania. Delikatne, ażurowe firanki oraz te wykonane z cienkich materiałów, takich jak muślin, wymagają szczególnej ostrożności.

Przed włożeniem do pralki, firanki należy złożyć w luźną kostkę. Nie poleca się wypełniać bębna do końca. Luźne ułożenie tkanin zapewnia, że detergent dotrze w każdy zakamarek, zaś piana dokładnie się spłucze, i nie będzie konieczne ponawianie prania. W razie konieczności można zastosować dodatkowe płukanie.

Wybór temperatury i trybu prania.Firankinależy prać w temperaturze wskazanej przez producenta. Zazwyczaj wynosi ona około 30-40 stopni Celsjusza, maksymalnie do 50°C, jeśli są bardzo zabrudzone. Zaleca się używanie trybu prania delikatnych tkanin oraz ustawienie wirowania na najniższe obroty.

Po zakończeniu prania firanki warto rozwiesić jeszcze wilgotne na karniszu. Dzięki temu szybciej wyschną i rozprostują się wszelkie fałdki czy załamania. A dodatkowo pomieszczenie wypełni się świeżym zapachem.

Domowe sposoby na białe firanki: dodatki do prania firan

Aby firanki były śnieżnobiałe i miękkie, warto zastosować jeden z podanych niżej domowych sposobów.

  • Proszek do pieczenia. Ten produkt można znaleźć w każdej kuchni. Dodanie proszku do pieczenia przywraca naturalną biel firan. Jedno opakowanie proszku do pieczenia dodaje się do kilku litrów wody połączonych z proszkiem do prania. Firany namacza się w tak przygotowanym roztworze i pozostawia na 15 minut.
  • Soda oczyszczona. Soda, podobnie jak proszek do pieczenia, działa wybielająco. Wystarczy dodać odrobinę sodydo płukania firanek. Można również zastosować mieszankę mydła marsylskiego i 5 łyżek sody oczyszczonej. Roztwór wlewa się do wody, a następnie wkłada do niego firanki, i pozostawia na około 2 godziny.
  • Cytryna. Sok z cytryny to naturalny zamiennik dla chemicznych wybielaczy. Domiski z ciepłą wodą dodaje się sok z 1 cytryny. Firany zamacza się w takiej wodzie na kilka godzin, po czym pierze w pralce.
  • Kapsułki do zmywarki. Kapsułki te wytwarzają dużą ilość czyszczącej piany. Dzięki temu pomagają pozbyć się tłustych plam i działają wybielająco. To rozwiązanie dobre dla wszystkich białych tkanin, które nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem. Po zakończeniu cyklu prania i odwirowaniu, firany stają się idealnie białe, lekkie a do tego nie sztywnieją tak szybko, jak po użyciu zwykłego proszku.