Palenie gałęzi i liści na działce: kiedy jest nielegalne

Niegdyś palenie gałęzi i liści na działce było powszechnie stosowaną praktyką. Zdawać by się mogło, że w niektórych przypadkach, takich jak choroby roślin czy obecność szkodników, jest to najlepszym rozwiązaniem. Oczywistym jest bowiem, że taki sposób gwarantuje zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji. Większość poradników ogrodniczych zaleca wykonanie tej czynności.

Jednak temat ten obecnie jest coraz bardziej kontrowersyjny. A w świetle obecnych przepisów, palenie gałęzi, a nawet liści, jest zabronione. Obowiązujące przepisy kategorycznie tego zakazują. Wykonując tego typu czynności na naszej na swojej działce można dostać mandat.

Reklama

Palenie bioodpadów na własnej działce jest zakazane i dotyczy to nie tylko rodzinnych ogródków działkowych (ROD), działek rekreacyjnych ale również na terenu własnej posesji. Dlatego warto żeby pamiętali o tym również właściciele domów z ogrodem. Bowiem ich również ten zakaz dotyczy.

Reklama

Dlaczego nie wolno palić gałęzi i liści na własnej nieruchomości i jakie są kary

Kwestię tę reguluje ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. z późniejszymi jej zmianami. Według niej wszystkie odpady powinny być posegregowane i przekazane do firmy zajmującej się wywozem tego typu śmieci.

W tym przypadku ważne są dwa artykuły tej ustawy. Artykuł 30 zakazuje przetwarzania odpadów, w tym ich spalania, poza urządzeniami i instalacjami do tego przeznaczonymi. Wyjątkiem jest tutaj wyłącznie kompostowanie bioodpadów z roślin na własne potrzeby. A zatem nie można na działce spalać odpadów roślinnych, można je jedynie kompostować.

Kolejny to artykuł 31 pkt.7, który dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami. Jednak tylko w sytuacji, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Ile wynosi kara za palenie gałęzi i liści na działce. Za palenie odpadami roślinnymi grozi grzywna do 500 zł, która wynika z art. 145 kodeksu wykroczeń. Podstawą jest tutaj zanieczyszczanie dymem sąsiednich posesji.

Kiedy palenie gałęzi i liści jest dopuszczalne

Istnieją jednak sytuacje, w których palenie gałęzi jest dopuszczalne. Taką sytuacją jest organizacja ogniska rekreacyjnego na własnej posesji. Jednak wówczas należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa takich, jak:

  • utrzymanie odległości minimum 100 m od najbliższego lasu oraz
  • odległości minimum 10 m od miejsc, w których przechowywane są palne płody rolne
  • spalanie powinno odbywać się nie mniej niż 4 metry od sąsiedniej działki,
  • absolutnie nie wolno palić liści i gałęzi w pobliżu materiałów łatwopalnych
  • warto również zwrócić uwagę na dym – a mianowicie, by ognisko nie powodowało zbyt dużej ilości dymu. A także aby ten dym nie miał nieprzyjemnego zapachu.

Co zrobić z gałęziami i liśćmi, których nie możemy spalić

Oczywiście jeżeli mamy zdrowe liście i gałęzie, to możemy je wykorzystać na działce. Gałęzie możemy pociąć i poddać kompostowaniu. Natomiast liście można wykorzystać w bardzo praktyczny sposób - jako naturalny materiał do okrywania roślin na zimę. Dzięki temu będą one chronione przed mrozem.

Jednak jeżeli mamy odpady roślinne, które były porażone chorobami lub też zaatakowany przez szkodniki, wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje spakowanie ich do worka i dostarczenie do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Taki punkt znajduje się w każdej gminie. Można również zamówić specjalny pojemnik na odpady zielone u firmy wywożące odpady. Niemniej jednak to już jest większy koszt.