Indygowiec: co to za roślina
Indygowiec (Indigofera L.) jest to rodzaj roślin należący do rodziny bobowatych. W jego skład wchodzi ponad 700 gatunków. Zalicza się do niego m.in.: krzewy, które w Polsce są uprawiane jako rośliny ozdobne do ogrodów. Rośliny te mają wiele walorów estetycznych, które są cenione wśród ich miłośników.
Występowanie indygowca. Rośliny te rosną w wielu rejonach świata. Prawie 500 gatunków to endemity Madagaskaru - czyli gatunki unikatowe dla tego regionu. Sześć gatunków indygowca ma zasięg pantropikalny. Kolejne kilkanaście gatunków jest powszechnie spotykane w tropikach tzw. Starego Świata - czyli na terenach: Afryki, Europy i Azji. Indygowce rosną również w Australii i Oceanii. A do tego 45 gatunków występuje również w obu Amerykach.
Jak wygląda indygowiec.Indygowce to zazwyczaj krzewy dorastające do 4 m wysokości. A także półkrzewy, byliny lub - rzadziej - rośliny roczne czy małe drzewa. Indygowce mają zazwyczaj małe, T-kształtne włoski.
Liście indygowca ułożone są na łodydze skrętolegle. Są to liście albo zimozielone, albo sezonowe. Dodatkowo wsparte są przylistkami u swojej nasady. Blaszka liściowa zazwyczaj jest nieparzyście pierzasto złożona. I zawiera między 7 a 27 listków osadzonych naprzeciwlegle lub skrętolegle. Rzadziej występują listki zredukowane do jednego.
Kwiaty indygowca to kwiaty motylkowe, które mają specyficzną budowę. Są one zebrane w wydłużone, czasem zwisające, grona. Płatki kwiatów zazwyczaj są czerwone lub fioletowe, rzadziej żółte lub białe. Owoceindygowca są w postaci strąków.
Indygowiec Kiryłowa: uprawa i pielęgnacja
Jednym z gatunków indygowca jest indygowiec Kiryłowa (Indigofera kirilowii). Ma on gęsto rosnące pędy i spore liście, oraz lilioworóżowe kwiaty. Ten gatunek rzadko przekracza 1 metr wysokości. W jaki sposób uprawiać i pielęgnować indygowca Kiryłowa?
- Stanowisko.Indygowiec lubi stanowiska słoneczne. Roślina ta potrzebuje sporo światła i ciepła. Warto zatem sadzić ją nie tylko w dobrze oświetlonym miejscu, ale również w zacisznym, osłoniętym od wiatru.
- Podłoże. Idealne podłoże do dla indygowca Kiryłowa to gleba żyzna, dobrze przepuszczalna. Roślina toleruje gleby o odczynie pHzasadowym i obojętnym. Najlepsze podłoże do indygowca to takie, które może zachować sporą wilgotność nawet w okresach suszy.
- Podlewanie i nawożenie. Ponieważ indygowiec nie lubi przesuszenia podłoża, warto pamiętać o jego umiarkowanym, aczkolwiek regularnym podlewaniu. Dotyczy to zarówno młodych roślin, jak i dużych krzewów. Ważne jest również dodatkowe zasilanie rośliny. Indygowiec nawozimy wiosną, zwłaszcza przed okresem jego kwitnienia.
- Przycinanie.Indygowca warto przycinać nawiosnę. Odpowiednie przycięcie sprawia, że roślina mocno się rozkrzewiania i obficie i kwitnie.