Lawenda (Lavandula) – roślina rodem ze słonecznej Prowansji

Lawenda to roślina przywołująca na myśl słoneczną Prowansję słynącą z lawendowych pól. Jest chętnie sadzona w Polsce. A to dlatego, że bardzo ładnie wygląda a jednocześnie jest dość łatwa w uprawie.

Lawenda ma niewielkie wymagania siedliskowe. Mrozoodporne gatunki lawendy dobrze rosną w naszym umiarkowanym klimacie. Jej fioletowe kwiaty to ozdoba każdego – mniejszego czy większego - ogrodu. To właśnie kwiaty lawendy są najchętniej wykorzystywanym surowcem zielarskim. Zazwyczaj mają kolor fioletowy. Jednak występuje również lawenda o kwiatach liliowych, różowych lub białych. Kwiaty lawendy są bardzo małe ale liczne. Grupują się w kwiatostany wyglądające jak kłosy.

Reklama

Lawenda ma nie tylko walory estetyczne ale również wiele cennych właściwości, które są chętnie wykorzystywane w medycynie i kosmetologii. Roślina ta zawiera liczne związki, w tym także bardzo znany olejeklawendowy. Ma ona zastosowanie nie tylko dla zdrowia, ale również w kuchni i kosmetologii.

Lawenda jest sadzona zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na większych obszarach. Bowiem pola lawendy służą nie tylko do jej uprawy w celu zbioru i wykorzystania w celach przemysłowych. Lawendowe pole porośnięte kwitnącą lawendą jest także pięknym plenerem na sesje fotograficzne.

Reklama

Lawenda to roślina, która dobrze czuje się w naszym klimacie. W Polsce spotykane są głównie cztery gatunki lawendy:

  • lawendawąskolistna (Lavandula angustifolia)
  • lawendafrancuska (Lavandula stoechas)
  • lawendapośrednia (Lavandula x intermedia)
  • lawendawielodzielna (Lavandula multifida)

Kiedy kwitnie lawenda? Okres kwitnienia lawendy zaczyna się w naszym kraju od czerwca lub początku lipca. Czas ten zależy od regionu i warunków atmosferycznych. Koniec kwitnienia przypada na sierpień.

Uprawa lawendy: wiosenne i letnie cięcie

Aby lawenda dobrze się rozkrzewiała i pięknie kwitła, należy ją odpowiednio przycinać. Regularne przycinanie lawendy w odpowiednich porach jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Sprawia on, że roślina lepiej się rozkrzewia i zagęszcza w kolejnych latach. Ponadto prawidłowo wykonane cięcie pobudza roślinę do ponownego kwitnienia.Lawenda musi być przycinana co roku, i to dwukrotnie.

  • Pierwsze cięcie w roku – cięciewiosenne - odbywa się po zimie.
  • Drugie cięcie – cięcieletnielawendy – wykonuje się po okresie kwitnienia.

Wiosenne cięcie lawendy

Wiosenne cięcie lawendy wykonuje się na początku kwietnia. Temu zabiegowi poddaje się tylko gałązki nie zdrewniałe. Przycinając je o około 1/3 długości, jednak powyżej nieulistnionych części pędów. Wiosenne przycinanie lawendy jest zabiegiem, który wykonuje się przed okresem kwitnienia.

Letnie cięcie lawendy

Letnie cięcie lawendy jest to zabieg przeprowadzany po okresie kwitnienia tej rośliny. Wykonuje się go od lipca do końca sierpnia. Warto przycinać lawendę tuż po przekwitnięciu. Bowiem zbyt późne przycięcie krzewinki powoduje jej gorsze zimowanie.

Przy cięciu letnim, podobnie jak przy wiosennym, skracamy wszystkie pędy lawendy o około 1/3 długości. Dla ułatwienia możemy ciąć pędy nad drugą parą młodych liści. Warto pamiętać o tym, że zabieg cięcia wykonywany jest wyłącznie dla pędów ulistnionych, które nie są zdrewniałe. Po zakończonym okresie kwitnienia usuwamy także przekwitające kwiatostany. Każdorazowo po zakończeniu zabiegu przycinania, podlewamy roślinę odpowiednim nawozem przeznaczonym dla tego gatunku.