Gdy zauważysz, że pomidory zaczynają się czerwienić, to znak, że warto zaaplikować im dodatkowy środek, który wpłynie na ich smak i poprawi kondycję. Regularne nawożenie jest w tym przypadku kluczowe. Na szczęście nie trzeba sięgać po chemiczne preparaty, bowiem domowe sposoby są równie skuteczne, a przy tym bezpieczne.

Reklama

Ta domowa receptura poprawi smak pomidorów

Poniższy przepis cieszy się sporą popularnością wśród ogrodników. Warto go wypróbować, jeśli chcemy, aby nasze pomidory były słodsze. Sama receptura jest banalna. Kluczowe jest jednak rozpoczęcie podlewania w odpowiednim momencie. Jeśli zaczniemy nawozić rośliny zbyt szybko, sposób może nie zadziałać. O co chodzi?

  • Mieszanka, o której mowa to połączenie wody z cukrem. Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę stołową w 500 ml ciepłej wody, dokładnie wymieszać całość i pozostawić do ostygnięcia. Gdy temperatura będzie już odpowiednia, można zacząć podlewanie.
  • Kiedy rozpocząć stosowanie tego nawozu? W momencie, gdy skórka pomidorów zaczyna się czerwienić.
  • Pod każdy krzaczek powinna trafić niewielka ilość mieszanki. Taki nawóz można stosować maksymalnie raz w miesiącu.

Jak działa cukrowa mieszanka na pomidory?

Mieszanka wody z cukrem nie jest bezpośrednio przyswajana przez korzenie. W tym przypadku poprawa kondycji roślin jest wynikiem zwiększenia ilości materii organicznej w glebie. Dzieje się tak ze względu na szybszy rozwój mikroorganizmów glebowych, na co wpływa właśnie domowy nawóz. Dzięki temu poprawiają się też warunki rozwoju roślin oraz system korzeniowy. Pozytywne efekty odczują także części znajdujące się nad ziemią.

Odżywka z cukrem musi być jednak stosowana z rozwagą. Nie należy stosować jej częściej niż wskazano wyżej. Trzeba również trzymać się zaleceń dotyczących niewielkiej ilości. W przeciwnym wypadku zamiast pomóc, nawóz może zaszkodzić. Zbyt duża ilość cukru może powodować nadmierny rozwój grzybów znajdujących się w podłożu i zmniejszyć ilość składników odżywczych w glebie. Poza tym stanie się pokusą dla mrówek i owadów.

W jaki sposób należy jeszcze dbać o pomidory?

Każdy ogrodnik ma swój własny sposób uprawy pomidorów. Sporo osób preferuje sadzenie w donicach, uważając, że ta metoda jest najlepsza. Inni wybierają szklarnię lub po prostu sadzą warzywa w gruncie w ogrodzie. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy, trzeba zapewnić roślinom właściwe warunki do wzrostu. O czym trzeba pamiętać?

  • Bardzo ważna jest odpowiednia gleba. Musi być ona żyzna i przepuszczalna. Dobrze sprawdza się wymieszanie ziemi ogrodowej z torfem i piaskiem w równych proporcjach.
  • Pomidory warto nawozić nawozem organicznym, który zapewni optymalną dawkę składników odżywczych. Rośliny potrzebują głównie azotu, fosforu i potasu. Pierwszy pierwiastek wpływa na prawidłowy i szybki wzrost oraz jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Fosfor na właściwości wzmacniające oraz chroni przed chorobami. Z kolei potas ma wpływ na zawiązywanie się owoców oraz ich rozwój.
  • Raz na dwa tygodnie warto podlewać pomidory nawozem przygotowanym ze skórek banana. Wystarczy zalać kilka z nich gorącą wodą (jedna skórka - 1 litr wody) i odstawić na przynajmniej dobę.
  • Pomidory lubią słoneczne stanowiska, dlatego najlepiej umieścić je od strony południowej. Warto dodatkowo pomyśleć o zadaszeniu, które ochroni rośliny przed deszczem. Ze względu na to, że podłoże przesycha dość szybko, konieczne jest częste podlewanie. Powinno być ono dość obfite, jednak nie do tego stopnia, aby pomidory stały w wodzie. Przy dużych upałach, konieczne może być podlewanie nawet dwa razy dziennie.

Ogrodnicy powinni również pamiętać o zapewnieniu roślinom podparcia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pomidory będą miały dobre warunki do wzrostu, zaczną wypuszczać kolejne odnogi. Jeśli nie zadbamy o ich podparcie, łodygi zaczną się łamać. W takim przypadku możemy utracić zawiązki owoców.