Białe i zadbane firanki – ozdoba każdego wnętrza

Utrzymanie firanek w idealnej czystości może znacząco poprawić wygląd wnętrza i nadać mu świeżości. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomagają zachować firankibiałe i miękkie przez długi czas. Kluczem jest odpowiednie pranie, które może być zarówno skuteczne, jak i delikatne dla tkanin.

Poza dostępnymi w sklepach wybielaczami i innymi detergentami przeznaczonymi do praniafiran, możemy wypróbować ciekawe triki. Potrzebne rzeczy znajdziemy w kuchni. Sposoby są proste i niezwykle skuteczne. A to ważne, zwłaszcza gdy łączymy wymianę firan z dokładnym myciem okien. Wówczas każda oszczędzona chwila jest na wagę złota, zwłaszcza gdy mamy sporo okien do umycia.

Reklama

Zasady prania firan

Firany w domu to nie tylko delikatna zasłona okna, która pozwala na zachowanie większej prywatności jednocześnie wpuszczając światło do naszych pokoi. Odpowiednio dopasowane do wnętrza firany to ogromna ozdoba. Jeśli chcesz, aby twoje firanki były śnieżnobiałe i miłe w dotyku, koniecznie zastosuj poniższe zasady. Stosowanie tych metod pomoże utrzymać firanki w doskonałym stanie, nadając wnętrzu świeżości i elegancji.

Reklama

Przygotowanie do prania firanek. Przed praniem firanek zawsze warto sprawdzić metkę producenta, aby upewnić się, że materiał zostanie właściwie potraktowany. Delikatne, ażurowe firanki oraz te wykonane z cienkich materiałów, takich jak muślin, wymagają szczególnej ostrożności. Przed włożeniem do pralki, firanki należy złożyć w luźną kostkę. Nie polecamy wypełniać bębna do końca. Bowiem luźne ułożenie tkanin zapewnia, że detergent dotrze w każdy zakamarek, zaś piana dokładnie się spłucze. W razie konieczności możemy zastosować dodatkowe płukanie.

Wybór temperatury i trybu prania.Firanki należy prać w temperaturze wskazanej przez producenta. Zwykle około 30-40 stopni Celsjusza, maksymalnie do 50°C, jeśli są bardzo zabrudzone. Zaleca się używanie trybu prania delikatnych tkanin oraz ustawienie wirowania na najniższe obroty. Po zakończeniu prania firanki warto rozwiesić jeszcze wilgotne na karniszu. Dzięki temu szybciej wyschną i rozprostują się wszelkie fałdki czy załamania. A dodatkowo pomieszczenie wypełni się świeżym zapachem.

Jak sprawić, by firanki były śnieżnobiałe i miękkie w dotyku?

Namaczanie przed praniem. Przy większych zabrudzeniach lub dłuższej przerwie od ostatniego prania, firanki warto namoczyć przed praniem. Zamaczamy je w chłodnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, nawet na całą noc. Ta metoda jest szczególnie skuteczna w przypadku firanek kuchennych, na których osiadają tłuste kropelki podczas gotowania. Namaczanie ułatwia usunięcie tłustych plam podczas standardowego prania.

Dodatki do prania firanek. Aby firanki były śnieżnobiałe i miękkie, warto zastosować nietypowy, ale skuteczny trik. Zamiast proszku do prania do bębna pralki można wrzucić kapsułkę do zmywarki. Kapsułki te wytwarzają dużą ilość czyszczącej piany,. Dzięki temu pomagają pozbyć się tłustych plam i działają wybielająco. Tkaniny, które nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem, doskonale nadają się do takiego prania. Po zakończeniu cyklu prania i odwirowaniu, firany stają się idealnie białe, lekkie i nie sztywnieją tak szybko, jak po użyciu zwykłego proszku.