Paproć to dekoracyjna roślina dostępna w wielu odmianach. Dostępne są nie tylko rozłożyste paprocie o dużych, pierzastych liściach, ale także niewielkie odmiany o listkach cienkich i drobnych. Z tego względu rośliny te często wykorzystywane są do dekoracji domu.

Reklama

Dlaczego liście paprotki usychają?

Przyczyn usychania paprotki i brązowienia liści może być kilka. Zazwyczaj suche liście świadczą o niewłaściwych warunkach uprawy lub infekcji grzybowej. Przyczyną brązowienia liści paproci może być niska temperatura otoczenia, zbyt mocno nasłonecznione stanowisko, obfite i częste lub zbyt rzadkie podlewanie, a także niewłaściwa wilgotność powietrza (zbyt wysoka lub zbyt niska) oraz nadmierne nawożenie lub jego brak.

Przyczyny mogą być więc bardzo różne. Co więcej, brązowienie liści pojawia się najczęściej, gdy występuje jednocześnie kilka z powyższych czynników.

Co zrobić żeby paprotka nie usychała?

Istnieją sposoby, by zapobiegać brązowieniu i usychaniu liści paprotki. Są nad wyraz skuteczne, ponieważ domowa paprotka nie jest trudna w uprawie, a na dodatek jest dość odporna. By zapobiegać problemom usychających liści należy zapewnić jej następujące warunki:

  • Sprawdź wilgotność gleby. Paprotki lubią wilgotną, ale nie przemoczoną ziemię. Sprawdź, czy gleba jest sucha na głębokości około 2-3 cm. Jeśli tak, podlej roślinę umiarkowanie.
  • Zapewnij odpowiednią wilgotność powietrza. Paprotki preferują wilgotne powietrze. Możesz zwiększyć wilgotność poprzez zraszanie liści wodą lub umieszczenie doniczki na tacy z wodą i kamykami, tak aby dno doniczki nie dotykało wody.
  • Odpowiednie oświetlenie. Paprotki najlepiej rosną w miejscu z jasnym, ale rozproszonym światłem. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spalić liście.
  • Temperatura. Utrzymuj temperaturę w granicach 15-24 st. Celsjusza. Unikaj nagłych zmian temperatury i przeciągów, które mogą zaszkodzić roślinie.
  • Nawożenie. Paprotki nie wymagają dużo nawozu, ale można je nawozić co 4-6 tygodni w okresie wzrostu (wiosna i lato) słabym roztworem nawozu do roślin doniczkowych.
  • Przesadzanie. Jeśli paprotka jest w tej samej doniczce od kilku lat, może potrzebować przesadzenia do świeżej ziemi i większej doniczki. Użyj mieszanki ziemi, która dobrze zatrzymuje wilgoć, ale jednocześnie zapewnia dobry drenaż.
  • Sprawdź, czy nie ma szkodników. Szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki mogą powodować usychanie liści. Sprawdź dokładnie liście i łodygi rośliny i jeśli zauważysz szkodniki, użyj odpowiednich środków owadobójczych.
  • Przycinanie. Usuń uschnięte lub uszkodzone liście, aby roślina mogła skierować energię na zdrowe części.

Jak postępować z usychającą paprocią domową?

Co zrobić, gdy zauważamy usychające, brązowe liście? Na początku należy ocenić, z jakiego powodu doszło do pogorszenia stanu paproci. W drugiej kolejności powinniśmy obciąć zniszczone fragmenty liści, co pozwoli roślinie się zregenerować. Po kilku tygodniach prawidłowej pielęgnacji paproć powinna wrócić do swojego pierwotnego stanu.