Domowa odżywka do paprotek z oleju rycynowego to prosty i skuteczny sposób na pielęgnację tych pięknych roślin. Stosując ją regularnie, możesz cieszyć się bujnymi, zielonymi paprotkami przez długi czas.

Jak pielęgnować paprotkę?

Paprocie preferują stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nadmiar słońca może powodować brązowienie liści. Najlepszym miejscem dla paprotki będzie parapet okna skierowanego na wschód lub zachód. Dobrze jest także unikać przeciągów i gwałtownych zmian temperatur. Paprocie lubią wilgotne podłoże. Podlewaj je regularnie i umiarkowanie. W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, paprotkę warto nawozić na przykład za pomocą przygotowanej domowym sposobem odżywki z oleju rycynowego.

Reklama

Jak działa olej rycynowy na paprotki?

Olej rycynowy, znany ze swoich właściwości wzmacniających, może być świetnym składnikiem domowej odżywki do paprotek. Zawiera kwasy tłuszczowe, które odżywiają liście paprotek i nadają im połysk. Ponadto, wzmacnia rośliny i poprawia ich odporność na choroby i szkodniki oraz stymuluje wzrost nowych liści i pędów.

Przepis na odżywkę z oleju rycynowego

Składniki:

  • 1,5 szklanki przegotowanej wody o temperaturze pokojowej
  • 1 łyżeczka oleju rycynowego

Przygotowanie:

  • Wlej przegotowaną wodę do miski.
  • Dodaj olej rycynowy i dokładnie wymieszaj.
  • Przelej odżywkę do butelki z atomizerem.

Do odżywki można dodać kilka kropel olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzą się te o zapachu lawendy, mięty lub cytryny. Olejek sprawi, że odżywka będzie miała przyjemny zapach, a także odstraszy niektóre szkodniki.

Jak stosować odżywkę z oleju rycynowego do paprotek?

Przed użyciem odżywki spryskaj liście paprotki wodą, aby usunąć kurz i brud. Następnie dobrze wstrząśnij butelką, aby olej rycynowy dobrze wymieszał się z wodą. Później spryskaj liście odżywką z oleju rycynowego, zwracając szczególną uwagę, by odżywka nie miała kontaktu z glebą, ponieważ może negatywnie wpływać na korzenie. Stosuj odżywkę raz na dwa miesiące, najlepiej w okresie wzrostu rośliny.