Kleszcz wędrowny zasiedla głównie strefę klimatu śródziemnomorskiego, bytuje na stepach i sawannach. W Afryce występuje głównie w Maroko, Algierii, Tunezji, Libii i Egipcie zaś na terenie Azji - w Turcji, na Cyprze, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Syrii, Izraelu, Iraku i Iranu. W Europie kleszcz wędrujący występuje m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Grecji, Macedonii Północnej, Czarnogórze, Serbii, Ukrainie i Rosji. W ostatnim czasie pojawia się również na Węgrzech, w Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Reklama

Jakie choroby przenosi kleszcz wędrowny?

Kleszcz z gatunku Hyalomma marginatum określany bywa również jako "kleszcz wędrowny". Jest on zazwyczaj dużo większy od znanych nam pajęczaków - ma około 8 mm długości - oraz pasiaste odnóża.

Reklama
Reklama

O pojawieniu się nowej odmiany kleszcza mówi się już od jakiegoś czasu. Kleszcze wędrowne zostały zaobserwowane m.in. na Dolnym Śląsku. Poinformowali o tym naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego obecność skomentował również na antenie TVP3 Wrocław specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon. Jak zaznaczył, warto zachować ostrożność w przypadku tych owadów, ponieważ mogą one roznosić wirusy poważnych chorób takich jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska oraz bakterie zwane riketsjami.

Jak zaznaczają naukowcy, kleszcz wędrowny nie stanowi większego zagrożenia niż kleszcz pospolity, który może wywoływać takie poważne choroby jak borelioza, babeszjoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak chronić się przed kleszczami wędrownymi?

Kleszcz wędrowny rozprzestrzenia się na kolejnych terenach przede wszystkim za pomocą dzikich ptaków. Warto więc trzymać się z dala od ptactwa będąc w lesie lub na innych terenach zielonych.

Warto też stosować standardowe środki ochrony przed kleszczami takie jak repelenty w sprayu czy w kremie, zasłanianie także rąk i nóg odzieżą podczas przebywania na terenach zielonych. Warto też rutynowo sprawdzać całe ciało na obecność kleszczy po każdej wycieczce do lasu.