Na początku warto zaznaczyć, że psy nie posiadają enzymów trawiennych zdolnych do trawienia trawy, co oznacza, że przechodzi ona przez ich układ pokarmowy prawie nietknięta. Trawa nie jest również składnikiem odżywczym w ich diecie. Jednak jest źródłem błonnika, który pełni rolę tzw. paszy objętościowej, zawierając jednocześnie chlorofil i potas.

Reklama

Okazuje się, że jedzenie trawy przez psy nie jest czymś nietypowym ani nienaturalnym. Badania sugerują, że wilki, lisy i psy dingo regularnie sięgają po trawę, co sugeruje, że spożywanie jej jest naturalną częścią ich zachowania. Istnieje kilka powodów, dla których psy mogą się zachowywać w ten sposób.

Dlaczego psy jedzą trawę?

  • Podjadanie trawy przez psy jest zachowaniem odziedziczonym po ich przodkach. Dieta dzikich psowatych obejmuje nie tylko mięso, kości i podroby, ale także owoce, zioła i trawę rosnące w lesie. W ten sposób uzupełniają one swoją dietę w antyoksydanty, minerały i włókno pokarmowe zawarte w roślinach. Spożywanie trawy przez zwierzęta mięsożerne pełni również inne funkcje.
  • Jedzenie trawy przez psa może być również rezultatem instynktu. Niektóre psy mogą jednocześnie spożywać trawę dlatego, że lubią jej smak.
  • Badania prowadzone na wilkach sugerują, że spożywanie twardych ździebeł trawy może pomagać w usuwaniu pasożytów zamieszkujących przewód pokarmowy tych zwierząt. Długie włókna trawy owijają się wokół pasożytów w jelitach i są wydalane z kałem.
  • Szczeniaki są znane z tego, że chętnie biorą do pyska wszystko, co znajduje się w zasięgu ich zębów. Podczas spaceru młody pies może więc żuć patyki, pożerać suche liście, połykać owady oraz spożywać trawę. Skubanie zieleniny przez szczenięta jest więc całkowicie naturalnym zachowaniem i nie powinno niepokoić.
  • Spożywanie trawy przez psy może także sygnalizować różnorodne problemy zdrowotne oraz behawioralne. Psy, które regularnie spożywają trawę, mogą doświadczać zgagi lub niestrawności, które wynikają z nieprawidłowej aktywności enzymów trawiennych lub niewłaściwej diety.
  • Pies może także sięgać po trawę, gdy odczuwa nudę lub zmaga się z problemami behawioralnymi. Zestresowane psy mogą wykorzystywać żucie trawy jako sposób na rozładowanie codziennego napięcia. Psy, które mają trudności w relacjach z innymi psami, często zwracają się ku trawie, aby uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.
Reklama

Pies je trawę i wymiotuje. Co robić?

Może to być spowodowane przejedzeniem - kiedy pies dostaje zbyt dużą porcję jedzenia. W takiej sytuacji zwierzę może poczuć się źle i zjadać trawę, aby oczyścić żołądek. Warto pamiętać, że psy mają tendencję do jedzenia więcej, niż rzeczywiście potrzebują, dlatego ważne jest podawanie im odpowiednio odmierzonej ilości karmy. Niektóre zwierzęta są również niezwykle ciekawe nowych doświadczeń i poznają świat poprzez jamę ustną, co może skutkować spożywaniem większych ilości trawy i wywoływaniem odruchu wymiotnego.

Jeśli pies spożywa trawę sporadycznie podczas zabawy, a wymiotuje rzadko, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Jednak, jeśli zauważymy częste wymioty i łapczywe jedzenie trawy, warto dokładnie przyjrzeć się naszemu zwierzęciu i skonsultować się z weterynarzem.

Co robić, gdy pies zjada duże ilości trawy?

Niepokojącym sygnałem może być też sytuacja, gdy pies regularnie zjada znaczne ilości trawy. W ten sposób pies może próbować nadmiernie zapełnić swój przewód pokarmowy, co nigdy nie powinno być tolerowane przez właścicieli. Jeśli pies wykazuje takie zachowanie, konieczne jest niezwłoczne skonsultowanie się z weterynarzem, zwłaszcza gdy towarzyszą mu takie objawy, jak biegunka, nasilone wymioty, zaparcia, ból brzucha lub apatia.

Jeśli pies spożywa duże ilości trawy, może to sugerować, że próbuje on wywołać wymioty po połknięciu jakiegoś ciała obcego, które może drażnić jego przewód pokarmowy.