Uprawianie żonkili w domu to nie tylko sposób na ozdobienie wnętrza, ale także sposób na cieszenie się pięknymi kwiatami przez długi czas. Dbając o nie zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz stworzyć zdrową i piękną roślinę, która będzie ozdobą twojego domu przez wiele lat.

Reklama

Wybór odpowiedniej doniczki do uprawy żonkili

Wybierz odpowiednią doniczkę dla swoich żonkili. Doniczka powinna być nieco większa od korzeni rośliny, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla wzrostu. Ważne jest również zapewnienie dobrego drenażu, dlatego wybierz doniczkę z otworami na dnie lub dodaj warstwę drenażową, taką jak żwir lub keramzyt.

Reklama

Podłoże do uprawy żonkili

Żonkile najlepiej rosną w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu. Możesz użyć gotowej mieszanki do roślin kwiatowych lub przygotować własne podłoże, łącząc torf, ziemię ogrodniczą i perlit w proporcjach 2:1:1. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne, ale nie mokre.

Pielęgnacja żonkili

Żonkile lubią jasne, ale rozproszone światło, dlatego umieść je w miejscu, gdzie będą miały dostęp do naturalnego światła słonecznego przez większość dnia. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści. Regularnie obracaj doniczkę, aby zapewnić równomierne oświetlenie wszystkich stron rośliny.

Nawadnianie żonkili

Reklama

Żonkile lubią umiarkowane podlewanie. Zazwyczaj wystarczy podlewać je raz w tygodniu, ale częstotliwość nawadniania może się różnić w zależności od warunków otoczenia, takich jak temperatura i wilgotność powietrza. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne, ale nie mokre, aby uniknąć zgnilizny korzeni.

Temperatura oraz wilgotność, w jakiej powinny być trzymane rośliny

Żonkile lubią umiarkowane temperatury i umiarkowaną wilgotność powietrza. Optimum dla nich to temperatura między 15 a 20 stopni Celsjusza. W okresie zimowym ogranicz podlewanie i przenieś rośliny z dala od źródeł ciepła, aby uniknąć przesuszenia.

Nawożenie żonkili

Nawoź swoje żonkile raz w miesiącu podczas sezonu wzrostu, używając nawozu do roślin kwiatowych o zrównoważonym składzie. Unikaj nadmiernego nawożenia, ponieważ może to spowodować spalenie korzeni. Zawsze stosuj się do zaleceń na opakowaniu nawozu.

Żonkile po kwitnieniu - co z nimi zrobić?

Po zakończeniu kwitnienia usuń przekwitłe kwiatostany, aby zachęcić roślinę do ponownego kwitnienia. Możesz również przesadzić roślinę do większej doniczki, jeśli zauważysz, że korzenie zaczynają wychodzić na powierzchnię ziemi.

Jak rozmnażać żonkile w domowych warunkach? Podpowiadamy

Żonkile można łatwo rozmnażać przez podział kłącza lub przez sadzonki pędowe. Możesz wykonać to wiosną, przesadzając roślinę i dzieląc kłącze na kilka części, każdą z kilkoma pędami. Sadzonki pędowe można także ukorzeniać w wilgotnym podłożu.