Usuwanie pleśni z fug może być czasochłonne i wymagać trochę wysiłku, ale efektywność i świeży wygląd, jaki zapewni Twoim płytkom, zdecydowanie tego warto. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić i wentylować pomieszczenia, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni. Działaj szybko, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki pleśni, aby uniknąć jej rozprzestrzeniania się. Teraz, z tymi skutecznymi metodami usuwania pleśni z fug, możesz cieszyć się czystym i zdrowym otoczeniem w swoim domu.

Reklama

Ocet biały

Ocet to naturalny środek o właściwościach antybakteryjnych i grzybobójczych. Aby usunąć pleśń z fug, wymieszaj równą ilość octu białego i wody w spryskiwaczu. Następnie spryskaj mieszanką dotknięte obszary i pozostaw na kilka godzin lub na całą noc. Po upływie czasu starannie wypłucz powierzchnię wodą. Powtórz zabieg, jeśli to konieczne.

Reklama

Pasty domowej roboty

Możesz również przygotować pastę do usuwania pleśni, łącząc proszek z boraksu z wodą, aż uzyskasz konsystencję pasty. Nałóż pastę na dotknięte miejsca za pomocą szczotki do zębów lub gąbki. Pozostaw na około 15-20 minut, a następnie spłucz wodą. Boraks jest skutecznym środkiem do zwalczania pleśni i zapobiegania jej ponownemu pojawieniu się.

Płyn do czyszczenia na bazie amoniaku

Płyn do czyszczenia na bazie amoniaku jest kolejnym skutecznym środkiem do usuwania pleśni z fug. Pamiętaj jednak o stosowaniu go ostrożnie, ponieważ amoniak może być drażniący dla skóry i dróg oddechowych. Nanieś płyn na dotknięte obszary za pomocą szczotki lub gąbki, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą.

Wybielacz chlorowy

Reklama

Wybielacz chlorowy jest potężnym środkiem dezynfekującym, który może być skuteczny w usuwaniu pleśni z fug. Pamiętaj jednak, że może on wybielać i uszkadzać niektóre powierzchnie, dlatego należy go używać ostrożnie. Rozcieńcz wybielacz w wodzie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i nałóż na dotknięte miejsca za pomocą pędzla lub gąbki. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

Gotowe środki do usuwania pleśni

Na rynku dostępne są również gotowe środki do usuwania pleśni, które można zakupić w sklepach budowlanych lub supermarketach. Te produkty często zawierają silne środki chemiczne, które szybko usuwają pleśń, ale mogą być drażniące dla skóry i dróg oddechowych. Przeczytaj uważnie etykietę i stosuj się do instrukcji producenta.