Jak prawidłowo przycinać trawy (m.in. pampasowe, miskanty, proso, rozplenice, trzcinniki, trzęślice), aby źdźbła odbiły i już za kilka miesięcy osiągnęły imponujące rozmiary? Podpowiadamy!

Po co przycinać trawy na wiosnę?

Trawy ozdobne są niezwykle łatwe w uprawie, a swoją popularność zawdzięczają walorom estetycznym. W zależności od gatunku zachwycają puszystymi kwiatostanami albo ciekawą fakturą i kolorem liści. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla gatunków wieloletnich jest ich przycinanie. Wykonuje się je, aby pobudzić rośliny do życia, wzmocnić system korzeniowy i je zagęścić.

Reklama

Kiedy najlepiej wykonać cięcie traw ozdobnych?

Cięcie najlepiej zaplanować na pierwsze wiosenne i ciepłe dni. Najczęściej można zabrać się za strzyżenie suchych traw już w połowie marca. Najpóźniej tego typu prace trzeba wykonać w pierwszej połowie kwietnia, dopóki nowe pędy nie zaczną intensywnie wzrastać.

Jak przycinać trawy ozdobne?

Cięcie trawy jest bardzo proste. Wystarczy jedną ręką zebrać kępkę w spory pęk, a drugą energicznie ściąć suche źdźbła za pomocą ostrego sekatora. Aby ułatwić sobie pracę, warto przed przycięciem związać trawę sznurkiem w snopek. Sekator poprowadź po łuku, aby osiągnąć lekko kulisty kształt po przycięciu. Jeżeli trawy mają wyjątkowo grube pędy, możesz posłużyć się akumulatorowymi nożycami do trawy i krzewów. Młode trawy najlepiej skracać około 10 cm nad ziemią, a te kilkuletnie – około 20 cm ponad gruntem.

Reklama

Wyczesywanie trawy po zimie

Pamiętaj, że nie wszystkie trawy ozdobne trzeba przycinać po zimie. Najczęściej są to odmiany, które nie osiągają dużych rozmiarów i są zimozielone (np. ostnica, turzyca, kostrzewa sina i niedźwiedzia).

Gatunki, które na zimę zachowują swoje pióropusze na początku nowego sezonu wiosennego wystarczy jedynie wyczesać. Najlepiej sprawdzą się do tego niewielkie grabki ogrodowe. Wyczesywanie zaplanuj po deszczu – wtedy znacznie łatwiej suche kawałki odrywają się od rośliny. Przy okazji pozbądź się zaschniętych końcówek liści.