Trawa pampasowa we wnętrzach

Trawa pampasowa robi wrażenie i może zdobić każde wnętrze. Wszystko zależy od tego jak zostanie zaaranżowana.

Trawa pampasowa ozdobi każde wnętrze. / ShutterStock
Reklama

Trawa pampasowa suszona lub sztuczna

Najczęściej wykorzystywana jest trawa pampasowa suszona. Sztuczne trawy pampasowe można dostać w różnych kolorach – czarna, różowa, biała. Jeśli zależy ci na konkretnym kolorze, poszukaj go w sprzedaży albo pobaw się w artystę. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach można znaleźć naprawdę dobrej jakości sztuczne kwiaty, które posłużą nam lata. Czasami ciężko jest odróżnić kompozycje kwiatowe stworzone ze sztucznych i z żywych kwiatów.

ShutterStock

Minusem prawdziwej suszonej trawy jest delikatne sypanie się i gubienie nasion. Aby temu zapobiec, niektórzy radzą, aby spryskać ją wcześniej lakierem do włosów.

Plusem suszonej trawy pampasowej jest jej naturalność, a otaczanie się naturalnymi elementami wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

Trawę pampasową można kupić w kwiaciarniach - zarówno żywą jak i sztuczną. / ShutterStock

Trawa pampasowa do wazonu

Trawa pampasowa zjawiskowo wygląda w wazonie. Szczególnie dobrze prezentuje się w dużych okrągłych wazonach. Jednak dobrze współgra z niemal każdym wazonem – przezroczystym, ceramicznym, gładkim, strukrutalnym, owalnym przy prostokątnym. Spotykane są także aranżacje z trawą pampasową w małych i mini wazonikach.

Trawa pampasowa w mini wazonikach. / ShutterStock

Można ścinać co roku własne kwiatostany z ogródka albo kupić w kwiaciarniach, na targach czy nawet w internecie. Do wyboru jest prawdziwa i sztuczna. Trawa pampasowa może być o długich pędach, wówczas tworzy się wysoka, okazała dekoracja. Zawsze istnieje możliwość skrócenia kwiatostanów do pożądanej długości. Dzięki temu ozdobe kompozycje z trawą pampasową mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Mniejsze kępki wycięte z dużych kwiatostanów stanowią minibukieciki.

ShutterStock

Trawę pampasową można połączyć z innymi rodzajami traw, gałęziami albo zupełnie innymi roślinami. Wszystko zależy od wyobraźni i stylu wnętrza.

Co pasuje do trawy pampasowej?

Zwykle trawa pampasowa łączona jest w kompozycjach z suszkami czyli wszelkiego rodzaju suszonymi kwiatami, częściami roślin. Spójnie wygląda z suszonym lagurusem, zatrwianem, gliksją, bawełną, lnem, celozją, liściem palmowymi z gipsówką.

Trawa pampasowa w wazonie - kompozycja z suszonymi kwiatami. / ShutterStock

Zdrewniałe elementy też dobrze wyglądają z trawą, np. gałązki, suszona makówka, lunaria, kwiat lotosu. Często łączy się ją z zasuszonymi kwiatostanami hortensji – czy to bukietowej czy ogrodowej, karczocha.

Kompozycja z suszonych roślin w wazonie. / ShutterStock

Często spotykanym połączeniem jest trawa pampasowa i liście eukaliptusa.

Trawa pampasowa i liście eukaliptusa. / ShutterStock

Jeśli zależy nam na dodaniu elegancji do wystroju przy użyciu trawy pampasowej, warto postawić na róże i eustomę. Pięknie współgra z trawą odcień bladego różu, biały śmietankowy, róż vintage, brzoskwiniowy i łososiowy.

Trawa pampasowa z różami - dekoracja na stół. / ShutterStock

Szczególnie pasującą odmianą róży jest wielkokwiatowa Lovely Rokoko, Oh Happy Day, Madame Anisette, Gloria Dei czy róża Jan Paweł II. Dobrym pomysłem jest także róża Astrid Lindgren.

Kompozycja z róż i traw pampasowych. / ShutterStock

Można również dodać liście eukaliptusa i wszelkiego rodzaju długie liście w odcieniach lekkiej mięty. Ciekawie komponują się także z roślinami o długich, wysokich kwiatostanach, np. ostróżka, liatra, przytacznik, naparstnica czy łubin.

Trawa pampasowa, liście eukaliptusa, eustoma. / ShutterStock

Tworząc sielskie, wiejskie dekoracje, warto pomyśleć o kolorowym mixie - zestawieniu trawy pampasowej z jeżówkami, żywymi kolorami dalii, kłosami zbóż i wrotyczem.

Sielska dekoracja z trawy pampasowej - wianek. / ShutterStock

Wyjątkowo zachwycające połączenie to trawa pampasowa z amarantusem. Jego długie opadające bordowe kwiatostany sprawiają, że całość staje się elegancka, wytworna, dworska.

Trawa pampasowa jako tło sesji fotograficznej

Często trawa pampasowa wykorzystywana jest jako element wystroju studyjnego. Korzystają z niej także fotografowie. Jeśli zależy im na naturalnych dekoracjach, delikatnym, zwiewnym, niezobowiązującym klimacie to trawa może być idealnym rozwiązaniem (nie tylko pampasowa). Do zdjęć wykorzystuje się wszelkiego rodzaju trawy – pampasowe, miskanty, trzcinniki, rozplenice.

Trawa pampasowa zdobi studio fotograficzne. / ShutterStock

Trawa pampasowa stosowana jest również do sesji produktowych.

Trawa pampasowa - sesje produktowe. / ShutterStock

Trawa pampasowa - dekoracja ślubna

Narzeczeni bardzo często decydują się na dekoracje ślubne z użyciem trawy pampasowej i to nie tylko przy weselach w stylu boho.

Ślub boho z trawą pampasową. / ShutterStock

Trawy pampasowe towarzyszą nowożeńcom wszędzie - w plenerze, oranżeriach, salach weselnych, w pałacach i w stodołach.

ShutterStock
ShutterStock
ShutterStock
ShutterStock
ShutterStock

Zawdzięczają to swoim efektownym kwiatostanom, które nawet w pojedynkę w wazonie wyglądają zjawiskowo.

Trawa pampasowa w wazonie na stole weselnym. / ShutterStock

Dodając do tego umiejętności florysty i szeroki wachlarz możliwości połączeń ich z innymi roślinami, można stworzyć bajeczną oprawę uroczystości.

Bajeczna kompozycja z trawy pampasowej. / ShutterStock

Trawa pampasowa sadzonki

Jeśli marzysz o własnej trawie pampasowej, warto zaopatrzyć się w sadzonki. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze lata roślina potrzebuje na przystosowanie się do nowego miejsca i rozrost. Czasami zakwitnie już pierwszego roku po posadzeniu, ale kwiatostan nie będzie zachwycająco duży i najpewniej tylko jeden.

Po dwóch latach od posadzenia sadzonek trawy można już wyglądać pierwszych pięknych kwiatostanów. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej i sama roślina osiąga coraz większe rozmiary. Aby tak się stało, warto posadzić ją w miejscu osłoniętym od wiatrów i zabezpieczać trawę przed mrozem. Zimowanie trawy pampasowej to jej duża słabość. Potrafi przymarzać. Jeśli jednak przystosuje się do swojego miejsca w ogrodzie, zachwyca wszystkich odwiedzających.

Trawa pampasowa w ogrodzie - wieloletnia sadzonka. / ShutterStock