Cienkie rajstopy czy pończochy są idealnym uzupełnieniem karnawałowej sukienki lub spódnicy oraz butów na obcasie. Jednak często zdarza się, że już po pierwszym użyciu pojawiają się na nich zaciągnięcia i oczka. Na szczęście istnieje trik, który może pomóc w zapobieganiu tego typu problemom.

Reklama

Nietypowa metoda konserwacji rajstop

Dbanie o trwałość ubrań stało się nie tylko kwestią estetyki i oszczędności, ale również ekologii, dlatego coraz częściej szukamy nietypowych, ale skutecznych metod konserwacji garderoby. Jedną z nich jest… zamrażanie!

Wiele materiałów nie lubi częstego prania, które osłabia ich włókna. Tak jak krioterapia przedłuża życie komórek istot żywych, tak zamrażarka może zatrzymać czas dla rajstop, a także odzieży wykonanej z lycry, elastanu czy dżinsu. Wystarczy umieścić wybraną odzież w zamrażarce na noc.

  • Czyste i suche rajstopy wkładamy do plastikowego woreczka, aby uniknąć kontaktu z wilgocią i zapachami z zamrażarki.
  • Wstawiamy do torebki miseczkę z 2-3 łyżkami sody oczyszczonej i zamykamy torbę. Soda pomoże wchłonąć wilgoć i wchłania nieprzyjemne zapachy.
  • Niska temperatura zabije bakterie i brzydki zapach, odświeżając ubranie.
  • Po wyjęciu rajstop z zamrażarki, daj im czas na powolne odmrożenie w temperaturze pokojowej. Bezpośrednie przechodzenie z ekstremalnie niskich temperatur do wysokich może osłabić włókna.
  • Gdy są duże mrozy (najlepiej w okolicy - 17 st. C), zamiast do zamrażarki, można rajstopy położyć na tarasie czy balkonie.
Reklama

Zamrażarka może wydawać się ostatnim miejscem, w którym spodziewalibyśmy się znaleźć rajstopy, ale to właśnie niskie temperatury wpływają na ich trwałość. Proces zamrażania pomaga wzmocnić włókna nylonowe, z których zwykle są wykonane rajstopy, sprawiając, że stają się one mniej podatne na rozciąganie i pęknięcia.

Jak prać rajstopy?

Pranie rajstop wymaga specjalnej uwagi, aby zachować ich wygląd i trwałość.

Najlepszym sposobem na pranie rajstop jest pranie ręczne.

  • Napełnij umywalkę lub miskę ciepłą, ale nie gorącą wodą.
  • Dodaj delikatny detergent, najlepiej przeznaczony do tkanin delikatnych lub bielizny.
  • Zanurz rajstopy w wodzie i delikatnie potrzyj wszelkie zabrudzone obszary. Unikaj mocnego szorowania lub wykręcania materiału, ponieważ może to spowodować zaciągnięcia lub rozciągnięcie.
  • Po umyciu dokładnie spłucz rajstopy w czystej, chłodnej wodzie. Możesz to zrobić kilka razy, aby upewnić się, że wszelkie resztki detergentu zostały usunięte.
  • Delikatnie odciskaj wodę z rajstop, ale nie wykręcaj ich. Najlepiej jest rozłożyć je na ręczniku, delikatnie zwinąć i lekko docisnąć, aby wchłonął nadmiar wody. Następnie rozłóż rajstopy na suszarce lub czystym ręczniku, unikając źródeł ciepła, jak grzejniki.

Jeśli wolisz uprać rajstopy w pralce, wybierz program do delikatnego prania. Rajstopy pierz w woreczkach do prania, w letniej temperaturze, bez wirowania. Unikaj suszenia rajstop w suszarce bębnowej, ponieważ wysoka temperatura i ruch mogą je uszkodzić.

Jak przechowywać?

Przechowuj rajstopy w suchym miejscu, najlepiej wygładzone i poskładane. Unikaj wieszania ich za nogawki, ponieważ może to spowodować osłabienie i rozciągnięcie włókien. W konsekwencji, gdy będziesz zakładać rajstopy, materiał może zacząć pękać.