Parapety są często pomijane podczas codziennych porządków, a mają kluczowe znaczenie dla estetyki i higieny naszych domów. Są miejscem, gdzie łatwo gromadzą się kurz, pyłki, a nawet zarodniki pleśni! Brudne parapety psują nie tylko wygląd wnętrz, ale i wpływają na jakość wdychanego przez nas powietrza.

Reklama

Niezależnie od tego, czy parapet jest wykonany z drewna, plastiku, czy kamienia, istnieją proste i skuteczne sposoby, aby przywrócić mu czystość i blask. Poniżej znajdziesz sprawdzone metody i wskazówki, jak efektywnie wyczyścić różne typy parapetów, korzystając z łatwo dostępnych narzędzi i środków czyszczących.

Przygotuj potrzebne narzędzia

Potrzebne będą odkurzacz lub zmiotka, miękka szmatka do wycierania na mokro, gąbka do nałożenia środków czyszczących oraz delikatnego szorowania zaschniętych plam, mała szczoteczka do czyszczenia trudno dostępnych miejsc lub stara szczoteczka do zębów oraz czysta, sucha ściereczka do wytarcia i osuszenia parapetu.

Czym myć parapet?

Reklama

Możesz użyć uniwersalnego środka czyszczącego dostępnego w sklepie, ale sprawdź na etykiecie, do jakiego rodzaju powierzchni jest przeznaczony. Drewniany parapet umyjesz np. płynem do drewnianych parkietów czy do mebli drewnianych, kamienny, lastryko czy plastikowy - płynami przeznaczonymi do takich powierzchni.

Możesz też użyć domowej roboty roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Na 2 szklanki wody dodaj 3-4 krople płynu. Zmywaj parapet, wytwarzając pianę. Jeśli twój parapet jest pomalowany, unikaj używania środków czyszczących zawierających ścierne cząstki, silne kwasy lub zasady, ponieważ mogą one zniszczyć powierzchnię farby.

Czym myć parapet kamienny?

Różne rodzaje kamienia jak granit, marmur, piaskowiec, lastryko, spieki kwarcowe czy konglomeraty wymagają różnych metod pielęgnacji. Najbezpieczniejsza jest woda z płynem do mycia naczyń. Nigdy nie używaj octu, cytryny, ani innych kwasów, ponieważ mogą one uszkodzić kamień. Podobnie, unikaj silnych środków chemicznych i środków zawierających chlor.

Czym myć parapet drewniany?

Czyszczenie drewnianego parapetu wymaga delikatnego podejścia, aby nie uszkodzić drewna i zachować jego naturalne piękno. Unikaj używania silnych detergentów, rozpuszczalników lub środków zawierających amoniak, ponieważ mogą one uszkodzić drewno.

Na drewnie lakierowanym lub olejowanym, można użyć po prostu czystej, miękkiej szmatki zwilżonej wodą destylowaną. Drewno jest materiałem wrażliwym i może reagować na różne środki chemiczne oraz zmiany wilgotności. Zawsze dobrze jest przetestować wybrany środek czyszczący na małej, mniej widocznej części parapetu np. od spodu, aby upewnić się, że nie spowoduje on uszkodzenia czy niepożądanych zmian w wyglądzie drewna.

Jak prawidłowo myć parapet krok po kroku?

  • Załóż na dłonie rękawiczki, najlepiej nitrylowe. Nie uczulają, a chronią przed różnymi substancjami. Kupisz je np. w aptece za 5 zł/szt. Na twarz nałóż maseczkę jednorazową. Uchroni cię przed wdychaniem kurzu z zarodnikami pleśni i bakteriami.
  • Jeśli masz na parapecie doniczki z kwiatkami, zdejmij je.
  • Następnie usuń kurz i inne zanieczyszczenia, jak zwiędłe liście czy okruchy ziemi, za pomocą odkurzacza lub zmieć je zmiotką.
  • Zwilż szmatkę roztworem czyszczącym (przepis powyżej). Pamiętaj, by nie nasączać parapetu zbyt dużą ilością płynu, szczególnie jeśli jest on wykonany z materiałów wrażliwych na wodę, jak drewno.
  • Delikatnie przetrzyj powierzchnię parapetu, zwracając szczególną uwagę na plamy i zacieki. Jeśli jest potrzeba, nałóż preparat na gąbkę i delikatnie wyszoruj mocniej zabrudzone miejsca.
  • Następnie użyj małej szczoteczki do usunięcia brudu z zakamarków i szczelin parapetu.
  • Po czyszczeniu, przetrzyj parapet czystą, wilgotną szmatką, aby usunąć pozostałości środków czyszczących.
  • Na koniec, użyj suchej ściereczki, aby dokładnie osuszyć parapet.
  • Jeśli parapet jest wykonany z materiału, który można polerować (jak drewno lub metal), możesz użyć odpowiedniego środka do polerowania, aby przywrócić mu połysk. Albo nałożyć na szmatkę kroplę oleju czy oliwy i wypolerować parapet.