Sansewieria - informacje ogólne

Sansewieria - ze względu na swoją odporność i niewielkie wymagania pielęgnacyjne - jest popularną rośliną doniczkową w wielu domach. Jej prosty i elegancki wygląd pasuje do wielu pomieszczeń urządzonych w różnych stylach, zwłaszcza tych minimalistycznych. Bywa nazywana wężownicą lub językiem teściowej. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska XVIII-wiecznego włoskiego księcia z San Severno, który sprowadził ją z Afryki do Włoch.

Sansewieria ma podłużne, sztywne i mięsiste liście, których długość waha się od kilkunastu centymetrów do nawet metra. Liście te w przypadku umiejscowienia rośliny na nasłonecznionym stanowisku stają się jasnozielone, natomiast w miejscach zacienionych – ciemnozielone. Istnieje pond 70 różnych gatunków tej rośliny. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na układzie białych linii i plam na liściach. Wężownica magazynuje wodę w grubych korzeniach i liściach. Z tego powodu lepiej znosi suszę niż zbyt duże nawodnienie.

Reklama

Sansewieria idealnie nadaje się do sypialni ze względu na swoje właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Kwiat ten zamienia dwutlenek węgla w tlen i usuwa z powietrza wiele zanieczyszczeń.

Reklama

Pielęgnacja, czyli co robić, aby sansewieria wypuściła nowe liście?

Sansewieria jest prosta w uprawie i pielęgnacji. To niesamowicie wytrzymały kwiat, czemu zawdzięcza zresztą jeszcze jedną swoją nazwę – roślina z żelaza. Jet odporny na upały i susze. Niestraszne mu również suche i zanieczyszczone powietrze. Należy pamiętać jednak o tym, aby wężownicy nie przelać i nie narazić na zbyt niskie temperatury i przeciągi. Wiosną i latem wystarczy podlewać ją raz na około 2 tygodnie, natomiast w okresie jesienno-zimowym raz na 3-4 tygodnie. Nie jest mocno wymagająca również pod względem stanowiska, chociaż najlepsze będzie dla niej światło rozproszone lub ewentualnie półcień.

Sansewieria najlepiej rośnie w dosyć ciasnej doniczce, na dnie której umieszczono warstwę drenażową, zapobiegającą przelaniu. Odpowiednia gleba dla niej to ta luźna i dobrze przepuszczalna o lekko zasadowym odczynie.

Wężownica nie jest wymagającym kwiatem, jednak z pewnością zła pielęgnacja nie przyczyni się do tego, aby sansewieria wypuściła nowe liście. Może nawet sprawić, że te, które już są, zaczną źle wyglądać. W efekcie narażenia rośliny na bardzo niskie temperatury jej liście mogą zrobić się miękkie i czarne. Należy je wówczas usunąć i chronić ją przed zimnem.

Natomiast w przypadku zbyt częstego podlewania kwiat zacznie gnić. W tym wypadku trzeba go przesadzić. Jeżeli roślinie jest za gorąco i za sucho, jej liście brązowieją lub żółkną. Warto wtedy zmienić jej stanowisko na odrobinę mniej nasłonecznione i trochę więcej ją podlewać, zaś zniszczone liście - usunąć. Ogólne pogorszenie się jej wyglądu może świadczyć o tym, że zaatakowały ją szkodniki. Wówczas należy zastosować odpowiednie środki, aby im przeciwdziałać.

Sansewieria - co robić, aby wypuściła liście? Nawożenie

Jeśli chcemy, aby sansewieria wypuściła nowe liście, powinniśmy zadbać o jej nawożenie. Wystarczy robić to raz w miesiącu od wiosny do jesieni. Dzięki takim zabiegom sansewieria będzie szybciej rosła i wypuści nowe liście. Nie musimy kupować specjalistycznych środków w sklepach ogrodniczych. Wystarczy wzbogacić podłoże wężownicy naturalnym nawozem z pokruszonych skorupek po ugotowanych jajkach, które zawierają przede wszystkim wapń, a ponadto cynk, miedź i selen.

Nawozić sansewierię w ten sposób można na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na pokruszeniu skorupek jajek i wsypaniu ich do doniczki. Pokruszone skorupki jajek można również wsypać do pojemnika, zalać gorącą wodą i odstawić w chłodne i zacienione miejsce na dwa tygodnie. Następnie wodę należy przecedzić i podlać nią roślinę.

Aby sansewieria wypuściła nowe liście do jej nawożenia można zastosować również mocznik, czyli mineralny nawóz azotowy w postaci okrągłych, białych granulek. Jest organicznym związkiem chemicznym, który zawiera duże stężenie azotu odpowiedzialnego za prawidłowy wzrost roślin. Jest niedrogi i można kupić go w każdym sklepie ogrodniczym. Łyżeczkę mocznika wystarczy rozpuścić w dwóch litrach wody i podlać nią kwiat raz w miesiącu.