Krokusy są zwiastunem wiosny. Najczęściej spotykamy je w terenach górskich, gdzie są pod częściową ochroną. Możemy je też zasadzić w przydomowym ogródku. Jednak, by wiosną cieszyć się ich urokiem, musimy zdążyć z zasadzeniem przed pierwszymi przymrozkami.

Reklama

Jakie krokusy wybrać do posadzenia w ogródku?

W ogrodach i parkach najczęściej sadzi się krokusy wielkokwiatowe. Odmiany tych kwiatów wywodzą się z szafranu wiosennego i kwitną na fioletowo. Można również zdecydować się na odmiany o kwiatach dwukolorowych, paskowanych czy żółtych. Najpopularniejsze odmiany, które możemy sadzić wiosną to: szafran wiosenny, krokus złocisty, krokus żółtokwiatowy i krokus Tommasiniego.

Najlepszy czas na sadzenie krokusów

Krokusy powinno się sadzić wczesną jesienią. Najlepiej około sześciu tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Ważne jest to, by po posadzeniu krokusów trawa mogła się jeszcze zregenerować przed zimą.

Przygotowanie do sadzenia krokusów

Przygotowanie do sadzenia tych kwiatów dobrze jest rozpocząć od znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca. Gleba, w której sadzimy krokusy, powinna być żyzna o stosunkowo nikim stopniu wilgotnością i dobrą odsączalnością wody. W miejscu w ziemi, w którym po opadach stoi woda, krokusy nie zakwitną.

Krokusy są zaliczane do bylin wieloletnich, dlatego jedna posadzona cebulka zapewni nam kwiaty na wiele lat. Będą najładniej prezentowały się w ogrodzie, gdy zasadzimy je podobnie jak tulipany – w większych rzędach albo rabatach.Krokusy najlepiej rozwiną się w miejscu słonecznym lub półcienistym.

Reklama

Sadzenie krokusów – krok po kroku

Gdy wybierzemy odpowiednie miejsce w ogrodzie, należy je jeszcze odpowiednio przygotować. Oczyśćmy je z trawy, chwastów i innych elementów, które mogą utrudnić kiełkowanie roślin. Cebulki krokusów należy sadzić na głębokość około 10 cm i zachowując około 8 cm odstępu między nimi. Sadzonki umieszczamy w otworach czubkiem do góry i przysypujemy ziemią. Na koniec delikatnie ubijamy ziemię przykrywającą cebulki.

Pielęgnacja krokusów

Zaraz po posadzeniu krokusów, ziemię należy obficie podlać. Później nie trzeba ich dodatkowo podlewać. Natomiast jeśli jesień będzie wyjątkowo ciepła, a ziemia lekko przesuszona to możemy je podlewać, ale nie przesadzać z ilością wody. Krokusy raczej nie wymagają nawożenia, ale opcjonalnie możemy zdecydować się na zastosowanie małej dawki nawozu tuż po posadzeniu.

Krokusy mają wysoką tolerancję na mrozy. Jednak mimo tego dobrze jest zabezpieczyć je przed nadchodzącą zimą. Późną jesienią przykryjmy warstwą ściółki ziemię, do której wkopaliśmy cebulki i pozostawmy ją do przełomu lutego i marca.