Szczury i myszy: gdzie żyją te gryzonie?

Szczury i myszy to gatunki synantropijne. Oznacza to, że żyją one blisko miejsc zamieszkania człowieka lub też związanych z jego działalnością. Tak więc gryzonie te spotkamy nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również w piwnicach, spiżarniach oraz budynkach gospodarczych z magazynowaną żywnością.

Obecnie gryzonie są zmorą nie tylko nieruchomości położonych na wsi. Żyją również w dużych miastach, pojawiając się w mieszkaniach i piwnicach bloków mieszkalnych, a także w okolicznych punktach zbiórki odpadów komunalnych. Niezależnie od klimatu tam, gdzie żyje człowiek, tam mogą pojawić się również te gatunki gryzoni.

Reklama

Myszy i szczury zazwyczaj trzymają się blisko człowieka. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze: może im zapewnić dostęp do jedzenia, a to dla tych zwierząt bardzo ważna kwestia. Myszy bowiem potrafią jeść nawet 20 razy dziennie! A po drugie: mieszkanie w domu, piwnicy lub budynku gospodarczym daje im schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogody oraz przed drapieżnikami. I o ile gryzoniom ten układ idealnie odpowiada, o tyle ludziom już niekoniecznie.

W jakich miejscach spotkamy gryzonie?

Szczury i myszy zazwyczaj wybierają miejsca do życia, gdzie w pobliżu znajduje się coś do jedzenia. Potrafią się prześlizgnąć przez niewielką szczelinę - w przypadku myszy wystarczy otwór wielkości 0,6 cm. Ponadto myszy potrafią wspinać się po pionowych powierzchniach na wysokość do 2 m oraz skakać do wysokości 25,4 cm. To wszystko sprawia, że gryzonie te wchodzą do domów nie tylko przez szczeliny znajdujące się blisko ziemi, ale mogą również wspiąć się po murze i wejść do budynku przez otwory w pobliżu dachu. Ich ulubionym miejscem będą zatem spiżarnie oraz budynki gospodarcze z magazynowaną żywnością lub zbożem.

Obecnie gryzonie żyją również w dużych miastach, pojawiając się w mieszkaniach i piwnicach bloków mieszkalnych a także w okolicznych punktach zbiórki odpadów komunalnych. / Shutterstock
Reklama

Jak sprawdzić, czy mamy w domu gryzonie?

Obecność gryzoni w domu można dość łatwo sprawdzić, dlatego że zostawiają one po sobie ślady. Zaliczyć możemy do nich np.: niewielkie ślady zębów na jedzeniu (które w dodatku może być "rozpakowane” i już zepsute), ich odchody, zanieczyszczenia pożywienia czy zapach. Możemy usłyszeć także ich ruchy, zwłaszcza w nocy. Niestety często można napotkać także przegryzione kable. Myszy zazwyczaj zakładają swoje nory w odległości maksymalnie 8 m od źródła pożywienia. Najbardziej aktywne są w nocy, kiedy to przemieszczają się między różnymi punktami z jedzeniem. Jeśli zatem zauważymy na żywności ślady po gryzoniach, to warto poszukać ich nory w pobliżu tego miejsca. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że znajduje się ona bardzo blisko.

Dlaczego gryzonie są niebezpieczne?

Myszy i szczury, które mają dostęp do produktów żywnościowych, dostając się do nich powodują ich otwarcie i przez to szybsze psucie. Jednak to nie jedyny powód, aby się ich jak najszybciej pozbyć. Gryzonie zanieczyszczają powierzchnię i pożywienie swoimi odchodami, które wydalają od 40 do nawet 100 razy dziennie. Dodatkowo zostawiają specyficzny zapach. Niebezpieczne jest również to, że mogą one przenosić ponad 200 różnych rodzajów pasożytów i patogenów.

Jak poradzić sobie z gryzoniami w domu czy piwnicy?

Obecnie istnieje wiele rozwiązań, aby pozbyć się gryzoni. Pułapki i żywołapki. Rozstawianie pułapek to tradycyjny sposób stosowany od dawna. Obecnie w możemy kupić również żywołapki, które również zwabiają gryzonie do środka, jednak pozwalają na złapanie ich żywych.

Ultradźwięki. Odstraszacze wykorzystujące ultradźwięki, czyli dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki te są natomiast słyszane przez gryzonie i są dla nich nieprzyjemne. Najlepsze z odstraszaczy posiadają zautomatyzowane systemy zmiany sygnału ultradźwiękowego. To powoduje, że gryzonie nie mogę się przyzwyczaić do dźwięków generowanych przez urządzenie.

Trutki na szczury i myszy. To ostateczne rozwiązanie ma bardzo dużą skuteczność. Trutki mają postać na przykład pasty, zatrutego ziarna lub granulatu. Stosując tego typu rozwiązanie, warto zaopatrzyć się w stacje deratyzacyjne. Są to pojemniki na trutkę, które zabezpieczają ją przed ludźmi, zwierzętami domowymi a także deszczem i wilgocią. Stosując to rozwiązanie, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci, bowiem trujące substancje powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczone.

Zapachy, które odstraszają gryzonie.Szczury i myszy nie tolerują zapachu oleju, smarów, kostek toaletowych czy intensywnie pachnących mydeł. Nie lubię również woni niektórych gatunków roślin takich jak np.: lawenda czosnek, dziewanna, nostrzyk, wrotycz, wilczomlecz, dziki rumianek czy pomidory (gryzonie nie znoszą zapachu ich liści). Zatem, jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed tymi gryzoniami, to możemy posadzić w ogrodzie którąś z tych roślin.