Niestety, pomimo coraz większych zakazów dotyczących palenia i coraz bardziej świadomego społeczeństwa, wciąż bardzo wiele kobiet pozwala sobie na popalanie w trakcie ciąży. W Wielkiej Brytanii, w badaniach z 2005 roku, wyszło, że 35 procent kobiet paliło w ciągu 12 miesięcy – w okresie przed samą ciążą i w jej trakcie.
Z matek, które paliły, tylko 49 procent rzuciło palenie w pewnym momencie przed porodem.
W latach 2007/08 podczas porodu paliło 14,3 procenta kobiet!
BEZMYŚLNOŚĆ CZY GŁUPOTA
Te dane są zastraszające – bezmyślność kobiet kupujących papierosy w ciąży lub przebywających w otoczeniu nałogowych palaczy w domu powoduje, że wiele dzieci rodzi się już uzależnionych od nikotyny. Kobiety palące w ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia u swoich dzieci niedorozwoju płuc, astmy lub infekcji układu oddechowego. Dzieci uzależnione od nikotyny rodzą się przedwcześnie, mają zwykle niedowagę i słaby system odpornościowy.
Ryzyko syndromu nagłej śmierci noworodków jest zwiększone wśród noworodków urodzonych przez kobiety palące podczas ciąży.
Jeśli motywacją dla kobiet nie jest dbanie o własne zdrowie ani nawet o zdrowie własnego dziecka, być może trzeba wymyśleć inne metody nawrócenia uzależnionych pań. Każdy wie, że rzucenie palenia nie jest łatwe, ale pewną atrakcją zawsze są pieniądze, za które wiele osób da się pokroić.
czytaj dalej...
MŁODE MATKI LECĄ NA KASĘ
Bazując na pazerności przyszłych matek i rosnących wydatkach po narodzeniu dziecka, Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia zainicjowało program, w którym matki rzucające palenie będzie się nagradzało gotówką nawet do 200 funtów. Już w tej chwili trwa program w Yorkshire i okolicach (mają największy procent matek palaczek w kraju), który kontroluje niepalące matki i wypłaca im pieniądze.
SOS - Significant Others Supporters to program który pomaga matkom radzić obie z uzależnieniem. Oprócz pieniędzy daje matkom wiedzę, wsparcie psychiczne i praktyczne umiejętności jak walczyć z nałogiem. Jeśli po urodzeniu dziecka kobiety nie powrócą do palenia, sukces programu będzie 100 procentowy i pomysł zostanie wdrożony w całym kraju.
ŁAPÓWKA ZA ZDROWE DZIECKO
Grant od Ministerstwa Zdrowia w wysokości 100 tysięcy funtów pozwoli nagrodzić kobiety, które wyjdą z nałogu na dobre voucherami na zakupy w luksusowych londyńskich sklepach. Inicjatywa wydaje się być odrobinę kontrowersyjna. Łapówka w postaci nowej kiecki za zdrowie własnego dziecka? Nie trafia to do przekonania tym, którzy cenią sobie wartości rodzinne. Nie podoba się to także feministkom, które mówią, że traktowanie kobiety jako sterowanej zakupami lalki, jest obraźliwe i szowinistyczne.
Inne głosy mówią, że nieważna jest ideologia i wątpliwości moralne jakie w to angażujemy – ważny jest efekt. A jeśli dzięki programowi urodzi się mniej chorych noworodków – warto w niego inwestować.
Tym bardziej, że państwo wydaje ogromne pieniądze na leczenie palaczy, palaczek i ich dzieci, biernych ofiar nikotyny. Profesor Paul Johnstone, dyrektor departamentu zdrowia Yorkshire and Humber (Public Health NHS), mówi, że pieniądze wydane na ten nowy program są warte swojej ceny. Podobno 1 funt wydany na sponsorowanie matek palaczek na odwyku, oszczędza państwu aż 4 funty na późniejszym leczeniu schorzeń palących kobiet i ich dzieci.
COMIESIĘCZNE CZEKI
Matka, która będzie chciała wziąć udział w programie dostanie 20 funtów za każdy miesiąc niepalenia. Będzie zalecało się, żeby rzuciła papierosy już na miesiąc przed planowaną ciążą i jeszcze 2 miesiące po narodzinach dziecka. Dodatkowe vouchery za postępy w programie mogą wynosić po 40 funtów – nie będzie ich można wydać na alkohol czy papierosy, a dostaną je bliskie matce dziecka osoby, które będą jej pomagały w walce z nałogiem. Z programu można wylecieć nawet za 1 papierosa i nie ma powrotu na odwyk. A wszystkie matki będą co miesiąc badane na obecność nikotyny we krwi. Dodatkowo będą miały swoich opiekunów, z którymi będą miały gorącą linię oraz będą uczęszczały na grupy wsparcia i zajęcia podobne jak grupy AA.
Do programu może przystąpić każda matka planująca ciążę lub będąca maksymalnie w 12 tygodniu ciąży. Pierwszy czek dostaje 4 tygodnie po odstawieniu papierosów i dmuchaniu w balonik pokazujący obecność nikotyny we krwi. Potem wypłaty są comiesięczne, dostarczane do domu przez opiekuna z programu – kończą się 2 miesiące po narodzinach dziecka.
czytaj dalej...
Wskazówki jak pomóc sobie w rzuceniu nałogu:
- W miejscach gdzie miałaś zwyczaj palić w domu, porozwieszaj zdjęcia z USG swojego nienarodzonego dziecka.
- Ataki chętki na papierosa trwają kilka minut. W tym czasie staraj się skupić nad kartką papieru, pisząc po wielokroć imię swojego przyszłego dziecka, lub robiąc listę zakupów dla niego, itp.
- Oznacz swój dom jako strefę wolną od nikotyny – wtedy wszyscy, którzy palą, będą musieli unikać tego w twojej obecności. Nikt nie będzie cię kusił zapachem papierosów. Unikaj też miejsc, w których się pali.
- Spytaj swojego lekarza czy możesz używać jakichś preparatów wspomagających rzucanie palenia. Niektóre z nich są dozwolone dla kobiet w ciąży.
- Codziennie odkładaj do pojemnika pieniądze, które wydawałaś na palenie i obliczaj co kupisz za to potem dziecku albo sobie. Każdego dnia suma będzie rosła i trudniej będzie ja naruszyć.
Wydaje się, że ciąża jest wystarczającym powodem samym w sobie do rzucenia palenia. Jednak, nie wszystkie kobiety są na tyle silne, by rzucić nałóg bez pomocy. Jeśli tylko brytyjski, kontrowersyjny program zdrowotny zda egzamin, być może wprowadzą go także inne kraje.
_______________________________
NIE PRZEGAP:
>>> Leć po viagrę do warzywniaka
>>> Gwiazda jest chora, czy tylko na diecie?
>>> Czy Kate Winslet jest gruba i brzydka?
Mauss
Daily Mirror