Masz często wzdęcia, zgagę, odczuwasz nudności lub piekący ból w okolicach nadbrzusza, który nie ustępuje, a nawet nasila się po posiłku? Nie lekceważ tych objawów. Być może cierpisz na chorobę wrzodową żołądka.

To jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Wrzody to nic innego, jak ubytki w błonie śluzowej żołądka. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań, np. uszkodzenia trzustki lub wątroby. Jak skutecznie chronić żołądek?

Reklama

Rozpoznaj wroga swojego żołądka

Przyczyn choroby wrzodowej jest kilka: zakażenie bakterią Helicobacter pylori (jest ona odpowiedzialna za 80 proc. przypadków choroby wrzodowej żołądka), stosowanie przez długi czas niektórych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, czynniki genetyczne. Choroba nasila się często wiosną i jesienią. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Niektórzy specjaliści uważają, że bakteria Helicobacter pylori staje się w tych okresach szczególnie aktywna i chętnie się rozmnaża. Jeśli przykre dolegliwości żołądkowe się nasilą, zgłoś się do lekarza. Zleci odpowiednie badania, np. gastroskopię, która potwierdzi lub wykluczy obecność wrzodów żołądka.

Reklama

Badania wykazały, że szybkie wykrycie choroby i zastosowanie terapii antybiotykami jest niezwykle skuteczne i przynosi wymierne rezultaty.

Zadbaj o dietę

Należy ograniczyć substancje zwiększające wydzielanie soku żołądkowego i odstawić te potrawy, po których ból się wzmaga, np. tłuste mięsa, kwaśne przetwory mleczne (kefir, maślanka), dania smażone, soki owocowe, słodycze, mocna herbata, kawa oraz alkohol. Ważne jest to, by nie dopuścić do uczucia ssania w żołądku. Jedz regularnie, najlepiej mniej, ale częściej - pięć razy dziennie, ostatni lekkostrawny posiłek powinnaś spożyć nie później niż o godz. 20. Nie jedz bardzo gorących potraw, bo podrażniają one żołądek. Unikaj napojów gazowanych, pij za to dużo wody mineralnej niegazowanej.

Reklama

Gdy ból żołądka się nasila, przygotowane potrawy muszą być jak najbardziej rozdrobnione (zmiksowane lub zmielone). Żucie i gryzienie pokarmów powoduje bowiem zwiększenie wydzielania się soków żołądkowych.

Rzuć palenie

Specjaliści są zdania, że palenie wzmaga wytwarzanie kwasu żołądkowego. Nałogowi palacze są bardziej narażeni na rozwój choroby wrzodowej i w ich przypadku wrzody goją się znacznie dłużej.

Uważaj na stres. Znajdź czas na relaks

Pośpiech i brak czasu na odpoczynek zwiększają wewnętrzne napięcie, a co za tym idzie - podatność na chorobę wrzodową. Znajdź codziennie chwilę na relaks, nie kumuluj w sobie złości, naucz się rozładowywać emocje. Nie zapominaj też o aktywności fizycznej, która poprawi funkcjonowanie jelit i przyśpieszy trawienie.

Poza tym półgodzinny spacer, gimnastyka czy jazda na rowerze to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wytchnienie od codziennych stresów.

Stosuj domowe sposoby

Profilaktycznie, by zapobiegać podrażnieniom żołądka, warto pić wywar lub kleik z siemienia lnianego. Najlepiej na czczo rano i wieczorem. Działa osłaniająco i regenerująco na błonę przewodu pokarmowego.

Poza tym obniża też poziom cholesterolu i wspomaga trawienie dzięki dużej zawartości błonnika.