Choć nie ma takiej siły, by cofnąć czas, jest wiele sposobów na to, by jego upływ mniej dawał się nam we znaki.

Zmniejsz ryzyko raka

U kobiety w średnim wieku wzrasta zagrożenie rakiem piersi, gdyż jej organizm nie jest już chroniony przez estrogeny. Aby tego zagrożenia nie potęgować, powinny uważać na to, co jedzą. Kalafior, brokuły, kapusta - te produkty winny gościć jak najczęściej na ich stołach. Zawierają one bowiem związki, które pomagają organizmowi zmniejszyć zagrożenie. Z kolei picie alkoholu, nawet umiarkowanie, to ryzyko zwiększa. Dodatkowo picie alkoholu bardziej szkodzi w starszym wieku, kiedy wątroba czy nerki nie pracują już tak sprawnie jak w młodości. Oczywiście i panie, i panowie zmniejszą ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc, jeśli rzucą palenie, na co nigdy nie jest za późno.

Ruszaj się

Reklama

Jestem zbyt zmęczony, by ćwiczyć - tak mówią często starsi pacjenci lekarzom, którzy im zalecają, by nie spędzali całych dni w bezruchu. Tymczasem ludzkie ciało jest stworzone do ruchu, a nie wysiadywania przed telewizorem. Aby po latach bezruchu od czegoś zacząć, więcej chodź na własnych nogach. Powinien to być w miarę energiczny marsz. Nie potrzeba do tego żadnych przygotowań ani sprzętu, wystarczą wygodne buty. Dobrze jest też chodzić po schodach, kiedy mamy do pokonania jedno czy dwa piętra. Inne formy ruchu wskazane w starszym wieku to jazda na rowerze oraz pływanie.

Reklama

Nie siedź w domu

O ile warunki na to pozwalają, staraj się spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz: w ogródku, na działce, nawet na ławce w parku. W ten sposób wystawiasz się na działanie naturalnego światła, a kiedy zapada zmierzch, twój organizm w naturalny sposób przygotowuje się do nocnego wypoczynku. W domu, przy włączonych światłach i stale grającym telewizorze, łatwo się zapomnieć i spędzić pół nocy na oglądaniu powtórek programów telewizyjnych.

Reklama

Nie bój się współczesnej techniki

Komputer, komórka, iPod, MP3 i wiele innych tajemniczych sprzętów otacza nas ze wszystkich stron. W większości są banalnie proste w obsłudze. Nie mów, że nie umiesz wysłać SMS-a, skoro twój czteroletni wnuk to potrafi.

Ćwicz umysł

Kto powiedział, że poznawać nowe rzeczy można jedynie w młodym wieku? Jeśli w młodości nie było czasu, by np. lepiej poznać historię epoki napoleońskiej, a zawsze o tym marzyłeś, zrób to teraz. Czytaj, rozwiązuj krzyżówki, poznawaj nowe zjawiska. Im bardziej aktywny będzie twój umysł, tym mniejsze ryzyko, że np. zapadniesz na chorobę Alzheimera.