Dłonie starzeją się nawet 10 razy szybciej

Zmarszczki i starzenie się skóry kojarzymy głównie z twarzą oraz szyją. Tymczasem jak wynika z przeprowadzonych badań to na dłoniach najszybciej dostrzeżemy upływający czas. Skóra w tym miejscu może się bowiem starzec nawet 10 razy szybciej niż innych rejonach ciała. Powód?

Reklama

- Na dłoniach znajduje się śladowa ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, przez co są one dużo podatniejsze na szkodliwą działalność czynników zewnętrznych – tłumaczy Katarzyna Łukasik-Fąferko, właścicielka Body Care Clinic w Katowicach.

W rezultacie z wiekiem skóra dłoni szybciej niż w pozostałych okolicach traci sprężystość, jędrność, staje się cienka, uwidoczniają się naczynia krwionośne, a dłonie wyglądają na wychudzone.

Nowoczesne wypłeniacze

Do gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej zgłaszają się więc pacjenci zainteresowani zabiegami odmładzającymi, poprawiającymi wygląd skóry rąk. Najpopularniejszym z nich jest wstrzyknięcie w dłoń specjalnego wypełniacza. Takim wypełniaczem jest m.in. kwas hialuronowy, będący naturalnym składnikiem występującym w tkankach organizmu, odpowiadającym za nawilżenie, sprężystość, oraz gęstość tkanek i skóry.

- Tkanki młodych osób są bogate w kwas hialuronowy, niestety wraz z wiekiem jego ilość w organizmie drastycznie maleje, a skóra traci sprężystości i wiotczeje. Na szczęście wstrzyknięcie do organizmu wypełniacza, którego cząsteczka jest w 99 proc. identyczna z naturalnym kwasem hialuronowym powoduje, że skóra nie tylko uzyskuje sprężystość i jędrność, lecz także ulega głębokiemu nawilżeniu, poprawia się jej koloryt i staje się bardziej elastyczna – tłumaczy Łukasik-Fąferko.

Reklama

Czas aplikacji kwasu hialuronowego w jednym obszarze wynosi około 15 minut (zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu), a efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Niestety nie jest on trwały, ponieważ po pewnym czasie substancja ulega biodegradacji i procedurę trzeba powtórzyć. Jeden zabieg tego typu to koszt około 1000 zł (cena uzależniona jest od ilości użytych ampułek kwasu).

Wśród wypełniaczy kwas hialuronowy ma jednak poważnego konkurenta. Jest nim preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia, o unikalnym składzie, identycznym z tym, jaki występuje w ludzkich kościach i zębach. Ma on większą gęstość, a jego efekt utrzymuje się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Jak działa? Wstrzyknięte cząsteczki preparatu tworzą rodzaj rusztowania, na którym następnie rozwijają się cząsteczki kolagenu (odpowiadającego za elastyczność skóry), a to z kolei zapewnia pożądane, długotrwałe efekty. Zabieg trwa około 30 minut, a jego ceny zaczynają się od 1000 zł.

Fotoodłamadzanie

W ostatnim okresie rosnącą popularnością cieszą się także zabiegi laserowe takie jak fotoodmładzanie dłoni.

- W czasie zabiegu światło emitowane przez laser X-Lase przenika przez wierzchnią warstwę skóry bez jej uszkodzenia i pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu, co zapewnia jej większą jędrność i sprężystość. Ten sam zabieg pozwala również usunąć niepożądane zmiany w skórze, które powstały na skutek działania czasu, słońca lub choroby – tłumaczy specjalistka Body Care Clinic. Zabieg fotoodmładzania trwa około 20 min, jest bezbolesny i nieinwazyjny. Dla osiągnięcia spektakularnego efektu zaleca się serię 4-6 zabiegów, co 2-3 tygodnie. Koszt jednego zabiegu laserem X-Lase to 200 złotych.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!