PO PIERWSZE: NASTRÓJ

Reklama

Przygotuj swoją łazienkę tak, by czas z niej spędzony był ucztą nie tylko dla ciala, ale również duszy. Przede wszystkim ją wysprzątaj i usuń zbędne bibeloty, drobiazgi i buteleczki, które tylko zabierają przestrzeń. Przygotuj aromatyczne świece (nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt), które zapewnią ci zapach i kojące oczy światło, i porozstawiaj je po całej łazience: na półkach, przy lustrze, koło wanny oraz w pokoju, w którym będziesz odpoczywać po kąpieli. Teraz brakuje już tylko relaksującej muzyki.

PO DRUGIE: WODA

W zależności od tego, jaki skutek chcesz osiągnąć, woda powinna mieć różną temepraturę. I tak:

• 38 st. C - rozładowanie napięcia

Jeśli cierpisz z powodu bólu karku i krzyża, ulgę przyniesie ci 10-minutowy seans w wanne z ciepłą wodą (możesz dodać do wody dwie duże tabletki aspiryny, pomagają zmniejszyć bole mięśni). By pozbyć się napięcia powinnaś się dobrze wygrzać. Ale pamiętaj, że w takiej kąpieli temperaturę wody zwiększa się stopniowo. Zanim się zanurzysz, możesz przygotować dzban z wrzątkiem i postawić go w pobliżu. Ale uwaga! Tak ciepłe kąpiele są niewskazane dla osób z kłopotami sercowymi.

• 36 st. C - łatwe zasypianie

Kąpiel w wodzie o temperaturze zbliżonej do ciepłoty ciała doskonale odpręża i roluźnia mięśnie. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 15 minut. Po tym czasie wyjdź z wanny, wytrzyj się delikatnie i wmasuj w skórę balsam nawilżający lub oliwkę do ciała.

• 30 st. C - przegonione zmęczenie

Jeśli masz za sobą ciężki dzień przez 10 minut, poleż w letniej kąpieli. W ten sposób zmęczenie i stres szybko znikną. To też idealny sposób, by pozbyć się uczucia ciężkich nóg oraz skurczów brzucha, które są wywoływane stresem.

Działanie wody świetnie wspomagają olejki eteryczne o różnorodnych właściwościach. Na przykład:

  • jeśli chcesz dodać sobie energii wlej do wody 3 krople olejku grejpfrutowego, 3 krople olejku cytrynowego i 2 krople olejku z limonek,
  • kiedy potrzebujesz odprężenia, dodaj do wody 4 krople olejku lawendowego,
  • gdy chcesz, by kąpiel podziałała odżywczo i złagodzila podrażnienia weź litr przegotowanego mleka zmieszanego z 1/2 szklanki miodu, który dodatko poprawi napięcie skóry, uelastyczni ją i wygładzi.

PO TRZECIE: PIELĘGNACJA

Zacznij od peelingu - usunie martwy naskórek, oczyści i przygotowuje twoją cerę do lepszego wchłaniania substancji zawartych w kosmetykach. Możesz w tym celu użyć gotowego specyfiku (np. z owocami tropikalnymi ) albo kosmetyku przygotowanego w domu (np. garść cukru wymieszaj z dwoma kroplami olejku różanego). W wilgotną skórę wmasuj peeling: rób to ruchami okrężnymi, zaczynając od dekoltu, przez ręce, brzuch, plecy i nogi. Nie zapomnij o stopach i łokciach, gdzie naskórek jest twardy i szorstki.

Teraz kolej na nawilżanie. Pamiętaj, że woda i substancje nawilżające powinny być dostarczone do naskórka wraz z substancjami odżywczymi, które utrzymują stan nawilżenia twojej skóry. Właśnie dlatego powinnaś dostarczyć do naskórka witaminy z grupy B, minerały, ceramidy i kwasy owocowe. W czasie, kiedy będziesz się relaksować w ciepłej kąpieli możesz położyć na twarz i dekolt maseczkę nawilżającą, a na włosy odbudowującą (doskonałe kosmetyki do włosów możesz przygotować sama, używając w tym celu olejku rycynowego).