CO BĘDZIE MI POTRZEBNE?

Ponieważ do niektórych miejsc będzie ci ciężko sięgnąć, przydatne będą masażery do stóp, chińskie kule czy kule antystresowe i inne tego typu narzędzia. Warto także zaopatrzyć się w olejki. Ułatwiają ślizganie się dłoni po skórze. Dodatkowo wmasowany olejek wspaniale nawilża i wygładza. Dobierz rodzaj smarowidła i jego zapach według własnych preferencji. W sprzedaży są olejki czekoladowe, owocowe, migdalowe, a nawet jadalne... Duży wybór tego typu specyfików znajdziesz w drogeriach i sklepach internetowych, na przykład tutaj, tutaj i tutaj.

NA CZYM POLEGA MASAŻ?

Masaż nie powinien być wykonywany chaotycznie i bez planu. Prawidłowy składa się z klku etapów: najpierw trzeba rozgrzać skórę delikatnym głaskaniem, potem trochę zwiększyć nacisk i ją pomiętosić, następnie energicznie i dość mocno oklepać i na koniec znów pogłaskać.

Techniki, jakie możesz zastosować bez konsultacji z profesjonalistą, oparte są na refleksologii albo na shiatsu, czyli japońskiej sztuce masażu palcami.

Oczywiście, nie wymasujesz sobie sama pleców, ale z powodzeniem możesz zaaplikować sobie masać ud, stóp, twarzy, barków itp. A co do pleców: naucz tego ukochanego. Masaż - nawet leczniczy - może być przecież wspaniałą grą wstępną.

A tak masaż shiatsu wykonują profesjonaliści:

p

NO TO ZACZYNAMY

Do masażu musisz się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie jedz ani przed, ani po niczego ciężkostrawnego. Dobrze zrobisz, jeżeli napijesz się zielonej herbaty. Powinnaś także wyciszyć się, zanim zaczniesz się masować. Dlatego posiedź chwilę w ciszy i spokoju. Zdejmij z siebie wszystko, co może powodować ucisk: bransoletki, paski, zegarek. Oddychaj przeponą i odpręż się. Gdy poczujesz się zrelaksowana, usiądź lub połóż się wygodnie.

Zacznij masować. Najpierw głaszcz delikatnie, ale zdecydowanie. Po kilku minutach przystąp do uciskania, potem oklepywania, a nawet podszczypywania. Pamiętaj, żeby nie szarpać za mocno - to na pewno cię nie odpręży, a możesz potem mieć brzydkie sińce.

Jeżeli poczujesz ból, natychmiast przestań - masaż działa tak kojąco właśnie dlatego, że jest także przyjemny! Jeżeli po masażu lekko ćmi cię głowa lub w jego trakcie pocisz się nieco bardziej, nie musisz być zaniepokojona. To zupełnie nieszkodliwe efekty uboczne, które miną bardzo szybko.

Pamiętaj o jednym: samodzielne wykonywanie masażu niesie za sobą pewne ryzyko. Zrezygnuj z tej formy relaksacji, jeśli jesteś po operacji, spodziewasz się dziecka, masz problemy ze skórą, cierpisz na migreny lub artretyzm. Na wszelki wypadek spytaj lekarza, czy masaż jest dla ciebie wskazany.