Znały go nasze prababki, znały babki i matki. My - może poza kilkoma chlubnymi wyjątkami - całkowicie o nim zapomniałyśmy. Mowa o olejku rycynowym, panaceum na wiele urodowych problemów, takich jak wypadające, rzadkie rzęsy, rozdwajające się końcówki włosów czy słabe paznokcie. Chociaż na ślepo wierzymy nowoczesnym specyfikom, może warto zaufać tradycji i latom doświadczeń?

Reklama

POWRÓT DO KORZENI

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, jak bardzo codziennie nakładane grube warstwy tuszu obciągają i osłabiają twoje rzęsy? A przecież trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek kosmetyk nakładany w takich ilościach dodawał organizmowi zdrowia. Podobnie jest z rzęsami, o które - inaczej niż resztę ciała - rzadko kiedy dbamy.

Niestety, w pewnym momencie także one niepokojącym wypadaniem upominają się o odrobinę uwagi. Jak o nie dbać, by nie zostało ci kilka włosków na krzyż? Wystarczy stosowaćolejek rycynowy. Można go kupić za śmiesznie małe pieniądze w aptekach. A ponieważ nakłada się go po kropelce, starcza naprawdę na długo. Jak to działa?

Do aplikowania olejku na rzęsy i brwi najłatwiej użyć starej, dokładnie umytej szczoteczki od tuszu do rzęs. Należy zamoczyć ją w olejku, delikatnie strzepnąć, żeby pozostala na niej tylko cienka warstwa i dokładnie wyczesać włoski. Odżywkę warto zostawić na noc, jeśli jednak obawiasz się tłustych plam na poduszce, owiń ją ręcznikiem.

Regeneracja rzęs to jednak nie jedyne zastosowanie olejcu rycynowego. W podobny sposób działa także na włosy i paznokcie. Co ciekawe pomaga też w przypadku wystąpienia jęczmienia - wystarczy odrobinkę wkroplić do oka i zamknąć je na chwilę, żeby olejek dobrze się rozprowadził.

Ciekawostka

W dawniejszych czasach właściciele kopalń diamentów na pustyni w Namibi, w osiedlu Pomona podawali olejek rycynowy swoim pracownikom. Wiesz dlaczego? Otóż wywołuje on efektprzeczyszczający. Dzięki temu właściciele mieli pewność, że ich podwładni nie zdążą wynieść drogocennych kamieni.

A OTO KILKA UŻYTECZNYCH PRZEPISÓW

Kuracja na zniszczone końcówki włosów
1 żółtko
1 łyżka oleju rycynowego
1 łyżka oleju z oliwek


Oleje zmieszaj, lekko podgrzej i po trochu dodawaj żółtko stale mieszając. Otrzymaną masę nanieś na końcówki włosów, załóż plastikowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Po dowolnym czasie (najlepiej jak najpóźniej) umyj włosy. Do ostatniego płukania użyj wody zakwaszonej sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.

Kuracja zapobiegająca wypadaniu włosów25 ml oleju rycynowego wylej na spodeczek i opuszkami palców energicznie wmasuj w skórę głowy. Załóż foliowy czepek i pozostaw na noc. Rano porządnie umyj włosy. Kurację trzeba stosować raz-dwa razy w tygodniu.

Wosk do włosów

2,5 g masła kakowego
0,5 g wosku pszczelego
1,5 g oleju rycynowego
1 g masła karité
1 kropla olejku eterycznego z drzewka różanego lub innegoWszystkie składniki roztop, wymieszaj i przelej do pojemniczka.

Płynny błyszczyk do ust

5 ml oleju migdałowego
5 ml oleju rycynowego


lub

1 ml witaminy E
9 ml oleju rycynowego
Oba składniki zmieszaj i przelej do pojemniczka na błyszczyk z kulką.

Pomoc dla zbolałych stóp

Pomożesz swoim stopom, jeśli natrzesz je na noc olejem rycynowym. Dzięki niemu skóra nie tylko odpocznie, ale też stanie się miękka i aksamitna.

Olejek do ciała

20 ml oleju z pestek winogron
20 ml oleju rycynowego
2 krople olejku eterycznego pomarańczowego
2 krople olejku eterycznego jałowcowego
2 krople olejku eterycznego cyprysowegoWszystkie olejki wzmieszać i mieszankę nałóż na ciało.

Olejek do mycia twarzy

Dla cery suchej:

75 proc. oliwki z oliwek
25 proc. oleju rycynowego


Dla cery tłustej:

25 proc. oliwy z oliwek
75 proc. oleju rycynowego

Oleje wymieszaj i wlej do buteleczki. Olej rycynowy ma działanie myjące, natomiast oliwa z oliwek pełni funkcję nawilżającą.

Balsam do pielęgnacji rzęs

2 g masła kakowego
2 g oleju rycynowego
1 g wosku pszczelego
2 g masła karité
3 g olej migdałowyWszystkie składniki trzeba roztopić, wymieszać i przelać do pojemniczka. Na rzęsy najlepiej nakładać maskarą do rzęs.