Inne

Nic dziwnego, że niektórzy wizażyści uważają tusz za najważniejszy kosmetyk do makijażu.

Od "plujki" do prawdziwej maskary

Pierwsza na świecie maskara powstała w 1913 r. Stworzył je chemik T. L. Williams, który chciał w ten sposób pomóc swojej siostrze Maybel zatrzymać przy jej boku niewiernego narzeczonego. Dziewczyna marzyła o produkcie do codziennego użytku, który nadałby jej spojrzeniu głębi. Williams wymieszał wazelinę z pyłem węglowym. W 1915 r. założył firmę, którą nazwał Maybelline (połączenie imienia siostry z "vaseline”). Na początki lat 30. Maybelline wprowadziła na rynek absolutną nowość - tusz do rzęs w spirali (wcześniej istniały tusze w formie stałej, tzw. "plujki” - do rozrabiania wodą i nakładania na rzęsy za pomocą szczoteczki). Na początku lat 60. ub. wieku panie mogły już cieszyć się maskarą wodoodporną.

Reklama

Co jest w środku

Obecnie wszystkie tusze wzbogacone są prowitaminą B5, która nawilża rzęsy i je odbudowuje. W zależności od marki tusze zawierają też polimery, pochodne jedwabiu, którezapobiegają łamliwości i kruszeniu się włosków. Pamiętać należy, że niektóre tusze zawierają antyalergeny i panthenol, co jest szczególnie polecane osobom o wrażliwych oczach lub noszącym szkła kontaktowe. Łagodzące działanie nadaje też ekstrakt z akacji.

Dobry tusz powinien nadawać rzęsom głęboki kolor, rozdzielać je, nie sklejać, nie tworzyć grudek na rzęsach, nie osypywać się. Musi zachowywać elastyczność i miękkość rzęs.

Reklama

Tusz w roli głównej

W zależności od funkcji, zmieniają się dodatki tuszów. Maskary, który zadaniem jest pogrubienie rzęs, zawierają pochodne silikonu, które "owijają” rzęsy, chronią przed uszkodzeniami. W pogrubiających tuszach pojawiają się także miałki puder, mikrowypełniacze, woski roślinne i pszczele (nadają miękkość, nawilżają).

W skład tuszów podkręcających wchodzą miękkie woski owocowe, np. wosk ryżowy czy oliwkowy. Natomiast maskarom wodoodpornym właściwość tę zapewnia żywica. Podobną rolę pełni w tuszu dawka winylu, który sprawia, że maskara jest całkowicie odporna na ścieranie, słoną wodę czy deszcz (np. Volume Clubbing Waterproof marki Bourjois). Bionic Mascara marki Smashbox to natomiast pierwszy tusz do rzęs posiadający formułę jonizującą. Była ona do tej pory stosowana tylko na profesjonalnym rynku fryzjerskim. Podstawowym składnikiem tuszu jest polimer Poly-10 o dodatnim ładunku. Przy nakładaniu tuszu na rzęsy wytwarza się ładunek ujemny. Przeciwne ładunki + i - przyciągają się, czego efektem są równomiernie pokryte rzęsy od pierwszego pociągnięcia. Bionic Mascara działa też wzmacniająco na rzęsy, nawilżając je i regenerując. Masterpiece Beyond Length to tusz Max Factor i propozycja lekko perłowych, superdługich rzęs.

Nowością na polskim rynku będzie tusz do rzęs, którego szczoteczka zasilana jest bateriami (produkt Ester Lauder wejdzie na nasz rynek w czerwcu tego roku). Co ciekawe, Lancôme miał pomysł na bardzo podobny kosmetyk - rok temu na rynku pojawił się Ôscillation, identycznie działający tusz do rzęs. Już pierwszego dnia sklepy Bergdorf Goodman sprzedały ich 5 tys. sztuk. Wibrująca szczoteczka ma za zadanie lepiej rozdzielać i dokładniej pokrywać rzęsy. Tylko czy takie drgania są lepsze, niż wprawna dłoń (pewnie nie, choć Ôscillation, drga w 7000 razy w ciągu sekundy).

Ciekawostki

Specjalne tusze do rzęs dla mężczyzn chyba jeszcze nie powstały, ale marka Eylure wypuściła na rynek sztuczne rzęsy przeznaczone specjalnie dla panów. Produkt powstał ponoć po przeprowadzeniu dokładnych badań rynkowych - okazało się, że oni też marzą o pięknych rzęsach. Sztuczne rzęsy dla panów są zdecydowanie mniej efektowne, niż te oferowane kobietom. Męskie firanki występują tylko w dwóch wersjach - naturalnej i pogrubionej.

Myrabelle wypuściło na rynek plastikową łopatkę-osłonkę, mająca zapobiegać tworzeniu się nieestetycznych odcisków świeżo wytuszowanych rzęs nad powiekami. Sposób użycia jest prosty: przykładamy ten gadżet do powieki tuż ponad rzęsami i wtedy tuszujemy. Pytanie tylko: po co coś takiego? Prawidłowe użycie łopatki wymaga mniej więcej tyle samo zręczności, ile "bezwypadkowe" wytuszowanie rzęs bez takiej pomocy.

Jak malować?

- przypudruj rzęsy przed nałożeniem tuszu

- tuszuj od nasady rzęs aż po końce zygzakowatymi ruchami

- nakładaj dwie warstwy tuszu

- dolne rzęsy tuszuj od kącika wewnętrznego do zewnętrznego (istnieją specjalne maskary do tuszowania dolnych rzęs z malutkimi szczoteczkami, np. Mascara Baby Cils Bourjois)

Tusz zużywa się po 3-4 miesiącach. Jeśli po nałożeniu, zaczyna osypywać się z rzęs, należy go wymienić. Aby dłużej zachował świeżość często przemywaj szczoteczkę tonikiem.