W środę Centrum, tworzone przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, udostępniło serię 9 kreskówek edukacyjnych, inaugurując projekt "Owce w Sieci". Baca, gajowy i owce głosem Andrzeja Grabowskiego mają w przystępny sposób wyjaśniać dzieciom jak uniknąć zagrożeń online.

Reklama

"Nasz kolejny projekt dotyczy bardzo trudnych zagadnień, takich jak uwodzenie w sieci, rasizm, anoreksja czy wyłudzanie poufnych informacji osobistych. Do najmłodszych najlepiej przemawiają bajki i kursy edukacyjne przedstawiane w formach kreskówek, stąd forma naszego kolejnego projektu" - tłumaczy Łukasz Wojtasik, koordynator programu "Dziecko w sieci" z ramienia FDN.

"Z kolei do gimnazjalistów i licealistów kierujemy działania, które bardziej do nich przemawiają, dajemy im szansę na wyrażenie własnego zdania, organizujemy panele dyskusyjne czy nagrywamy talk-show z piosenkarką Ewą Farną" - dodał.

Projekt "Owce w sieci" jest już dostępny na stronie www.sheeplive.eu, z której poza filmami nauczyciele pobrać mogą również scenariusze lekcji.

Program Safer Internet jest w Polsce realizowany od 6 lat. W jego ramach przygotowywano kampanie medialne zwracające uwagę na takie problemy jak przemoc z użyciem mediów elektronicznych, kontakt z niebezpiecznymi treściami w internecie i kontrola prywatności. Od 2007 r. PCPSI organizuje w Warszawie coroczne konferencje szkoleniowe dla nauczycieli, pedagogów, pracowników wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców internetu.

Inne projekty Centrum to helpline.org.pl, czyli punkt konsultacyjny dla dzieci, które zetknęły się z zagrożeniem w internecie oraz dyzurnet.pl, punkt kontaktowy NASK, do którego zgłaszać można nielegalne lub szkodliwe treści w sieci.