Fundacja World Woman ogłosiła, że laureatką tegorocznej nagrody World Woman Hero in Art & Philanthropy została Grażyna Kulczyk. Ważne wyróżnienie zostało przyznane za jej ogromne zaangażowanie w promocję równości płci oraz konsekwentne wsparcie dla artystek.

Reklama

Fundacja World Woman zrzesza ponad 15 000 członków na całym świecie. Dąży do wzmocnienia roli oraz pozycji kobiet i dziewcząt, skupiając się na rozwijaniu ich wpływu na rzeczywistość poprzez inwestycje w kształcenie umiejętności, sieci kontaktów, rozwijanie potencjału oraz budowanie pozycji w debacie publicznej. Wśród poprzednich laureatek nagrody znalazły się takie osobistości jak była prezydent Malawi, Swati Mandela – działaczka na rzecz pokoju i wnuczka Nelsona i Winnie Mandeli, oraz Helen Clark, była premier Nowej Zelandii.

Grażyna Kulczyk otrzymała prestiżową nagrodę w Davos

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które jest częścią Światowej Agendy Kobiet z Davos. Wydarzenie zgromadziło 400 liderów biznesu, innowatorów
oraz głów państw i podkreśliło kluczową rolę kobiet w transformacji społecznej ku równości.

Nagroda World Woman Hero Award jest zwieńczeniem wkładu Grażyny Kulczyk jako polskiej bizneswoman, kolekcjonerki, filantropki oraz orędowniczki artystek. Jej osiągnięcia są doskonałym dowodem jej wpływu na światową sztukę oraz biznes.

"Niezachwiane zaangażowanie Grażyny Kulczyk we wzmacnianie pozycji kobiet poprzez sztukę i biznes jest inspirujące. Jej wizja i działania torują drogę artystkom na całym świecie" - powiedziała Rupa Dash, prezes World Woman Foundation.

Reklama

Grażyna Kulczyk opowiedziała wierzy w siłę kobiet

Z kolei Grażyna Kulczyk opowiedziała o swojej misji. Bizneswoman zdradziła, że wierzy w moc sztuki, która może w świecie zrobić wiele dobrego.

"Wszystko, co robię - od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch - pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej - wspierać rolę kobiet we współczesnym świecie, renegocjować ich rolę w historii sztuki i nauki. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach ’70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Dlatego zdecydowałam się poświęcić w 100% promocji kobiet w świecie sztuki" - powiedziała Grażyna Kulczyk.

Goście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zostali także zaproszeni na wizyty w zlokalizowanym nieopodal Muzeum Susch, stworzonym przez Grażynę Kulczyk w 2018 roku. To multidyscyplinarne muzeum sztuki współczesnej i instytut badawczy w szwajcarskich Alpach Wschodnich, stworzone w miejscu przekształconego XII-wiecznego klasztoru.

"Muzeum Susch to laboratorium sztuki, gdzie kobiety odgrywają centralną rolę" - mówiła Kulczyk.

Grażyna Kulczyk doceniona na międzynarodowej arenie / Materiały prasowe