Akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, a także znaczenie solidarności ponad podziałami. Co roku w wydarzeniu bierze udział wiele osób, a kampanii promocyjnej wiele gwiazd. W tym roku na plakatach można zobaczyć Krzysztofa Zalewskiego, Andrzeja Seweryna, Dorotę Wellmann czy najstarszą Drag Queen w Polsce występującą pod pseudonimem Lulla La Polaca.

Reklama

Najstarsza polska drag queen zachęca do udziału w akcji Żonkile

Najstarsza polska drag queen w Polsce dołączyła do grona ambasadorów #AkcjaŻonkile. Andrzej Szwan, występujący pod pseudonimem Lulla La Polaca, urodził się w Warszawie, w rodzinie pochodzenia żydowskiego. W czasie wybuchu powstania w getcie miał zaledwie 4 lata. Przeżył, ponieważ wyniesiono go przez mur. Od 2008 roku zachwyca i inspiruje jako Lulla La Polaca. Działa także na rzecz praw osób LGBTQ+.

Internauci zachwyceni ambasadorami

W sieci zawrzało, kiedy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogłosiło swoich ambasadorów. Trzeba przyznać, że internauci byli zachwyceni wyborem, co chętnie wyznali w komentarzach pod postem.

"Właśnie o takiej otwartości marzę. Brawo Muzeum POLIN, brawo Lulla. Jak pięknie udało się Wam połączyć dwa kosmosy"

"Te starsze pokolenia, które widziały wojnę, były najbardziej tolerancyjne, bo widziały, do czego doprowadziły rasizm, ksenofobia i homofobia" - pisali w sieci internauci.

"Duma!" - napisał w jednym z komentarzy Ralph Kamiński.

Lulla La Polaca - kim jest najstarsza drag queen w Polsce?

Jak możemy przeczytać na stronie vogue.pl Andrzej Szwan w młodości wcale nie interesował się sukienkami szkolnych koleżanek, za to chętniej zaglądał do szafy mamy. W późniejszych latach pracował w wielu przedsiębiorstwach państwowych, a także odbywał kontrakty na Bliskim Wschodzie. Lullą stawała się więc po pracy. Lulla La Polaca narodziła się na nowo, kiedy Szwan był już na emeryturze. Okazuje się, że w dużej mierze za sprawą Kim Lee, legendarnej drag queen. Od tego czasu Lullę La Polaca można regularnie oglądać w klubach czy na festiwalach. Drag queen śpiewa wiele pięknych nostalgicznych piosenek.