Usta to część ciała całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych. Nie mają one więc naturalnej ochrony przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Niskie temperatury i wiatr bardzo szybko przesuszają cienki naskórek, powodując jego pierzchnięcie i pękanie. Dlatego na zimę warto zaopatrzyć się w tłuste kremy, nawet te przeznaczone do pielęgnacji twarzy, masła do ust i glicerynowe pomadki. Wychodząc z domu, należy pamiętać o użyciu pomadki lub kremu zawierającego filtry przeciwsłoneczne. Eksperci polecają stosować preparaty zawierające minimum filtr SPF 25. W walce z mrozem pomaga także makijaż, który tworzy na ustach dodatkową warstwę ochronną.

W preparatach na zimę powinny się znaleźć takie składniki, jak na przykład masło shea, które długo utrzymuje się na skórze, a tym samym bardzo dobrze zabezpiecza przed niskimi temperaturami. Inne ważne składniki wchodzące zwykle w skład różnego rodzaju balsamów i pomadek do ust o działaniu ochronnym, to wazelina, parafina i masło kakaowe, które bardzo dobrze się rozprowadza na skórze, bo temperatura topnienia jest bardzo bliska naszej naturalnej temperaturze ciała – mówi Maria Czech-Małasiewicz, biolog-kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!!!

Równie wrażliwie na działanie niskich temperatur są dłonie, na tej partii ciała znajduje się bowiem niewiele gruczołów łojowych. W efekcie pod wpływem niskich temperatur skóra dłoni szybko się przesusza i ulega podrażnieniom. Noszenie rękawiczek o tej porze roku to podstawa ochrony skóry dłoni, równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Zimą należy używać bardzo łagodnych mydeł o działaniu nawilżającym i odżywczym. Konieczne jest wyeliminowanie wszelkich bardzo mocnych detergentów, gdyż dodatkowo pozbawiają one skórę dłoni warstwy ochronnej.

W warunkach domowych możemy sobie przeprowadzić taką kompleksową pielęgnację. Zaczynamy od peelingu. Jeżeli nie mamy jakichś preparatów gotowych, to możemy sięgnąć po to, co mamy w domu. Z mleczkiem do oczyszczania twarzy możemy wymieszać gruboziarnistą sól bądź np. wiórki kokosowe i tak przygotowanym peelingiem wykonać masaż, w trakcie którego usuniemy martwe komórki naszego naskórka. Tak przygotowana skóra będzie gotowa na przyjęcie preparatów nawilżających – mówi Maria Czech-Małasiewicz.

Zimą co najmniej dwa razy dziennie należy używać pielęgnacyjnego kremu do rąk. Kosmetyk ten powinien zawierać przede wszystkim witaminy m.in. A i C, które wygładzą skórę, odżywią i poprawią stan jej nawilżenia. Pomocna może się okazać także gliceryna, masło shea i olejki roślinne. Masło shea nie tylko świetnie zabezpiecza skórę przed wiatrem, zimnem i ostrym słońcem, lecz także zawiera bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Dzięki temu stymuluje aktywność komórek, walczy z efektem ich starzenia i regeneruje zniszczoną skórę. Zimą skórze dłoni pomogą także zabiegi parafinowe, które można wykonać w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych.