Wśród perfumeryjnych hitów znajdziemy takie, które wyraźnie będą należały do jednej rodziny zapachowej. Będą jednak i takie, w których nuty kwiatowe mieszają się z owocowymi czy orientalnymi. Możliwości jest bardzo dużo. Gdy jednak poznamy podstawowe rodziny zapachowe perfumeryjny świat na pewno wyda nam się prostszy.

Kwiatowe
Zapachy, w których główną rolę odgrywają olejki kwiatowe, to chyba najbardziej klasyczne kompozycje. Najczęściej wykorzystuje się tu aromat róży, jaśminu, fiołków, tuberozy, irysa czy geranium.

Owocowe
Najchętniej sięgamy po nie wiosną i latem. Są niezwykle lekkie, świeże i energetyzujące. Odnajdziemy w nich olejki eteryczne z mandarynek, grejpfrutów, bergamotki czy cytryny lub limonki.

Orientalne
To zapachy zmysłowe i uwodzicielskie, odpowiednie dla kobiet lubiących ciepłe, otulające nuty. Odnajdziemy w nich wszystko to, co egzotyczne: przyprawy korzenne, wanilię czy balsamy i żywice roślinne.

Zielone
Podobnie jak zapachy owocowe tak i zielone są niezwykle świeże i lekkie. Dlatego też świetnie sprawdzają się w te cieplejsze pory roku. Kojarzą się z wolnością i odpoczynkiem. A znajdziemy w nich substancje uzyskane z zielonych liści i traw.

Drzewne
Najwięcej zapachów drzewnych znajdziemy wśród kompozycji męskich. Coraz częściej jednak wykorzystuje się je w perfumach dla pań. Są to zapachy wytrawne lub ciepłe. Podstawą drzewnych zapachów są najczęściej: paczula, cedr, sandałowiec, drzewo gwajakowe i wetiwer.


1. Orientalne: Chanel Allure Sensuelle, 35 ml, ok. 230 zł.
2. Kwiatowo-drzewne: Givenchy Organza, 30 ml, ok. 190 zł.
3. Kwiatowe: Estee Lauder Beautiful, 30 ml, 180 zł.
4. Kwiatowo-drzewne: Chanel Chance Eau Fraiche, 50 ml, 193 zł.
5. Owocowe: Guerlain Aqua Allegoria Mandarine-Basilic, 75 ml, 185 zł.
6. Owocowe: Thierry Mugler Cologne, 75 ml, ok. 210 zł.
7. Kwiatowe: Hugo Boss Boss Femme, 30 ml, ok. 125 zł.