Oparzyć się możesz nie tylko ogniem, wrzątkiem, parą czy gorącym tłuszczem. Częstą przyczyną oparzeń są środki chemiczne i prąd. W zależności od tego, jak bardzo zostały uszkodzone tkanki, oparzenia dzielimy na lekkie, ciężkie i bardzo ciężkie. To bardzo ważna informacja. Przydaje się, gdy trzeba rozpoznać, jaki to stopień oparzenia i jak w danym przypadku należy postąpić.

Objawy lekkiego oparzenia (pierwszy stopień)
Skóra jest zaczerwieniona i piecze. Uszkodzony jest tylko naskórek, który stanowi zewnętrzną warstwę skóry.

Co robić?
Natychmiast zanurz oparzoną część ciała w zimnej wodzie. Jeśli to możliwe, skorzystaj z wody bieżącej. Na przykład wejdź pod prysznic lub oparzoną rękę włóż pod kran. Możesz też stosować zimne okłady z lodu, ale nie przykładaj go bezpośrednio na skórę. Najlepiej owiń lód w bawełnianą ściereczkę. Jeśli nie masz lodu, możesz użyć mrożonek, które przechowujesz w zamrażalniku. Zimne okłady zmniejszają obrzęk i ból. Okład zdejmij po 20 minutach, odczekaj 10 minut i przyłóż go ponownie. Jeżeli masz w domu aloes, wyciśnij sok z zerwanego liścia bezpośrednio na oparzenie albo owiń liść w gazę i połóż go na skórę. Możesz też stosować krem lub żel aloesowy, które kupuje się w aptece. Zaleca się także okłady z odwaru, np. nagietka, arniki, lawendy, a także olejku lawendowego. Aby złagodzić ból, weź tabletkę aspiryny lub ibuprofemu.

Uwaga!
Jeżeli do oparzenia doszło środkiem chemicznym, zdejmij zanieczyszczone ubranie i biżuterię. Spłukuj oparzone miejsce zimną wodą przez ok. pół godziny. Zastosuj się do szczegółowych zaleceń podanych na etykiecie środka, którym się oparzyłaś. Jeśli doszło do oparzenia substancją żrącą oka, przepłucz je wodą, przyłóż zimny okład i bezzwłocznie zgłoś się na ostry dyżur. Po oparzeniu prądem, natychmiast wezwij lekarza!

Objawy głębokiego oparzenia (drugi stopień)
Tworzą się pęcherze. Uszkodzony jest zarówno naskórek, jak i skóra właściwa. Oparzenie jest bolesne, ale nie należy do ciężkich, jeśli nie obejmuje dużej powierzchni ciała lub nie doszło do zakażenia.

Co robić?
Jeśli pęcherze są niewielkie, zastosuj te same środki, które zaleca się przy oparzeniu pierwszego stopnia. Pęcherzy nie nakłuwaj, a jeśli same pękną, umyj te miejsca wodą z mydłem, posmaruj maścią z antybiotykiem i przykryj jałowym opatrunkiem. Zmieniaj opatrunki co najmniej raz dziennie, a gdyby wystąpiło silne zaczerwienie lub pojawiła się wydzielina ropna, idź do lekarza. Koniecznie też zasięgnij porady lekarskiej, jeżeli pęcherze są duże, o średnicy powyżej 2,5 cm lub doszło do uszkodzenia skóry twarzy, rąk, stóp czy narządów płciowych. Lekarz może zapobiegawczo przepisać antybiotyki i zalecić zastrzyk przeciw tężcowi.

Objawy ciężkiego
oparzenia (trzeci stopień)
Skóra jest spalona, biaława lub sczerniała. Uszkodzone są także tkanki pod skórą. Oparzenia takie są początkowo niebolesne, ponieważ zakończenia nerwowe uległy zniszczeniu.

Co robić?
Nie zdejmuj ubrania, nie stosuj żadnych domowych sposobów, ale wezwij natychmiast pogotowie lub jedź do szpitala. Wszystkie oparzenia trzeciego stopnia wymagają natychmiastowej pomocy lekarza. Osoba poszkodowana powinna trafić na oddział intensywnej terapii lub do specjalistycznego ośrodka leczenia oparzeń.

Uwaga!
Jeżeli oparzenie obejmuje ponad 30% powierzchni ciała lub zaburza ważne życiowo czynności, może być śmiertelne.