Dłonie i stopy to bardzo czułe części ciała najbardziej wystawione na działanie słońca. Lekarze ostrzegają - coraz częściej do gabinetów przychodzą pacjenci, u których stwierdza się raka skóry lub czerniaka. Właśnie na rękach i nogach, bo odsłonięte, niechronione aż palą się na słońcu.

Przez większość roku nasze stopy są schowane w pełnych butach. Latem nagle je wystawiamy na słońce - często ostre, na wakacjach w tropikach. Podobnie jest z dłońmi. Ciągle ich "używamy", nie myśląc o ich ochronie. A przecież ciągle są na słońcu - kiedy jedziemy na rowerze, spacerujemy, czytamy książkę na pikniku.

Niebezpiecznych znamion należy szukać na podeszwie stopy, pomiędzy palcami stóp i dłoni, pod paznokciami. Nie są bolesne i trudno je wypatrzeć. A to bardzo ważne, bo tylko połowa pacjentów z czerniakiem stopy pokonuje chorobę. W przypadku innych nowotworów statystyki są łagodniejsze.

Na dłonie i stopy najlepiej aplikować krem co najmniej z filtrem 15. I należy to robić kilka razy dziennie, bo krem się wyciera i wyparowuje.