Dzieci pierwsze samodzielne kroki zaczynają stawiać w różnym wieku. Niektóre od razu biegają, inne ostrożnie się przemieszczają, opierając o meble. Wszystkie nagle odkrywają świat z nowej perspektywy. Stojąc, widzą więcej i... mogą sięgać wyżej. I chętnie to robią, ściągając z półek, co tylko się da. To trudny czas dla rodziców. Nie należy jednak ograniczać dziecka, lecz pozwolić, by badało świat, dotykało różnych przedmiotów i nabierało wprawy w poruszaniu. Jednocześnie trzeba zadbać, by te jego odkrycia były bezpieczne i jak najmniej bolesne.

Zabezpiecz dom

Dziecko nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich działań, ale ty powinnaś, więc odpowiednio przygotuj mieszkanie:

• Usuń z niżej położonych półek wszystkie przedmioty, które mogą zostać uszkodzone, niebezpieczne dla dziecka, i te, które... darzysz sentymentem.

• Zdejmij obrusy i serwety. Dziecko może za nie pociągnąć i zrzucić na siebie to, co stoi na stole.

• Pamiętaj, by nie stawiać blisko brzegu stołu talerzy, kubków (zwłaszcza z gorącymi napojami), sztućców, pojemników z przyprawami itp.

• Ostre kanty mebli zabezpiecz specjalnymi nakładkami. Załóż ograniczniki, by dziecko nie przytrzasnęło sobie rączek drzwiami i szufladami.

• Jeżeli masz w domu schody, zamknij wejście na nie bramką.

• Nigdy nie zostawiaj otwartego okna w pomieszczeniu, w którym jest dziecko, nawet gdy śpi! Jeżeli nie masz okien uchylnych, zamontuj blokady.

• Zachowaj szczególną ostrożność, gdy dziecko wchodzi do kuchni. Nie zostawiaj go tam samego nawet na kilka sekund. Jeżeli maluch przebywa z Tobą, gdy szykujesz obiad, uważaj, by nic na niego nie chlapnęło, a on nie miał możliwości np. ściągnięcia patelni.

• Detergenty, lekarstwa, przyprawy, dodatki kuchenne, potrawy w proszku powinny być schowane wysoko, tak by dziecko nie mogło samodzielnie ich dosięgnąć, nawet jeżeli przystawi sobie krzesło.

• Jeżeli na podłodze leżą chodniki czy dywaniki, usuń je lub przyklej do podłogi specjalną taśmą dwustronną, by dziecko nie poślizgnęło się na nich.

Pilnuj małego odkrywcy

Podstawowa zasada obowiązująca każdego rodzica małego dziecka: nie spuszczaj swojej pociechy z oka! Nie znaczy to, że masz ją cały czas trzymać za rączkę. Im dziecko starsze, tym więcej musi mieć swobody. Maluszek, który zaczyna chodzić, wymaga stałej kontroli. Tłumacz cierpliwie, czego mu nie wolno. Przypominaj, by uważał na róg stołu, schylał się, gdy wchodzi pod blat, podnosił nóżki, przechodząc przez próg. Wygodny strój ułatwi dziecku zwiedzanie świata. Najlepszy jest dres, a do tego kapciuszki z gumową podeszwą lub tzw. skarpety antypoślizgowe. Szerokie nogawki, długie sukienki będą ograniczać ruchy - dziecko może się w nie zaplątać i upaść. Zachęcaj malca do wędrówek - ustaw na niższych półkach zabawki czy dziecięce książeczki, by sam po nie sięgał.