Dzieci nie przepadają za tymi świętami - nie ma prezentów ani ładnych ozdób, za to jest długa i często męcząca wyprawa na cmentarz. Warto jednak przekazać im polską tradycję. Ważne jest, aby mogły obserwować jak my, dorośli, ją szanujemy. Świętując razem z nami, uczą się znaczenia różnych symboli, obrzędów, rytuałów, co jest pomocne w odkrywaniu i określaniu tego, kim jesteśmy. To także wspaniała okazja, by malec poznał historię swojej rodziny.
Możesz zastanowić się, jak uatrakcyjnić te dni. Wprowadźcie własną tradycję - może świąteczny obiad, wspólne granie? Ty najlepiej wiesz, co lubi Twoje dziecko!

Ostatnio coraz modniejsze stają się u nas święta zachodnie, takie jak walentynki czy Halloween, które obchodzone jest 31 października. Podobnie jak nasze Zaduszki wywodzące się z pogańskich zwyczajów czczenia zmarłych (dziady), tak i to święto jest pozostałością po prastarej celtyckiej tradycji. Początkowo ponure i straszne, z czasem zostało zmienione w barwną zabawę przebierańców. Dziś kojarzy się je głównie z fantazyjnymi kostiumami, słodyczami oraz niecodziennymi ozdobami. Przygotowywanie świecących dyń, papierowych nietoperzy czy śmiesznych wampirków pomoże dziecku oswoić się z lękiem przed potworami i pokonać go. Ponadto wspólne szykowanie tych ozdób, np. halloweenowych ciastek z dyni lub herbatników w kształcie nietoperzy, to świetna okazja do zabawy z mamą.

Amerykańska tradycja nakazuje, aby w Halloween dzieci przebrane za duchy, kościotrupy czy wiedźmy chodziły po domach i zbierały słodycze, mówiąc: "cukierek albo psikus". Ten zwyczaj przyjmuje się i u nas. Pamiętaj jednak, że nie każdemu ta tradycja się podoba. Z tego powodu oraz dla bezpieczeństwa pozwól, by dzieci chodziły tylko do tych domów, których mieszkańców dobrze znasz.

Ozdoba na Halloween!
Zróbcie świecącą dynię - tradycyjną lampkę na Halloween symbolizującą błędne ogniki, czyli dusze zmarłych!

Z dużej dyni odetnij czubek i wydrąż miąższ. Powinna powstać duża, pusta w środku miska. Ostrożnie wytnij ostrym nożykiem otwory w dyni, tak aby powstały nos, oczy i buzia. Na brzegach wytnij ząbki. Do środka dyni włóż świeczkę. Taką ozdobę możesz umieścić np. na parapecie!

Jak rozmawiać z dziećmi o świętach?
Małgorzata Rudnicka psycholog dziecięcy z Warszawy

Święta to okres, kiedy szczególnie celebrujemy naszą tradycję. Zawsze mają wymiar duchowy, czasem religijny, a obok powagi występują barwne czy wesołe momenty. Jednak w przypadku Zaduszek sytuacja wygląda nieco inaczej, dlatego warto rozmawiać z dziećmi o istocie tego święta, o tym, po co chodzimy na groby, by oswoić je z tematem śmierci:

• mówić o tradycji rodzinnej, zwłaszcza o tym, co przemija wraz z odejściem poprzedniego pokolenia (np. przepisy kulinarne, zwyczaje itp.);
• świętować razem z dziećmi, odwiedzając cmentarze, sprzątając groby, zapalając znicze jako znak pamięci;
• wspominać wspólnie tych, którzy odeszli;
• modlić się lub oddawać cześć ich pamięci w zależności od wyznania i światopoglądu, tłumacząc te tradycje;
• dzielić się swoimi przemyśleniami na temat śmierci, przemijania, sensu życia, strat w życiu i radzenia sobie z nimi.