1. Jeśli zamierzasz umyć okna, wybierz pochmurny dzień. Na szybach mytych w słońcu pozostają smugi. Okna w kuchni najpierw warto umyć wodą z płynem do zmywania naczyń, aby usunąć tłuszcz. Dopiero potem używamy preparatu do mycia szyb.

2. Plamy z błota na dywanie (po wysuszeniu i odkurzeniu) zmyjesz szmatką zwilżoną octem.

3. Parkiet lub drewniane panele myj preparatem z emulsją nabłyszczającą (np. pronto). Zmniejszy to osiadanie kurzu i zapobiegnie mocnym zabrudzeniom.

4. Jeśli chcesz usunąć naklejki z mebli, zerwij je, a pozostałe ślady posmaruj wazeliną i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie powinnaś bez trudu je usunąć.

5. Zapach z piekarnika po pieczeniu ryby usunie cytryna. Pokrojoną włóż do ciepłego jeszcze piekarnika, uchyl drzwiczki i pozostaw tak na godzinę.

6. Nieprzyjemną woń z odpływów w łazience lub kuchni zwalczysz proszkiem do pieczenia. Wsyp torebkę proszku, a potem wlej trochę wody z octem.

7. Zamiast odkamieniacza do czajnika możesz użyć kwasku cytrynowego (1-2 łyżeczki). Usuwa kamień równie skutecznie jak odkamieniacz, a jest tańszy.

8. Do czyszczenia piekarnika doskonale nadaje się woda z sodą oczyszczoną. W litrze gorącej wody rozpuść łyżkę sody i umyj piekarnik. Soda świetnie rozpuszcza tłuszcz i usuwa przypalenia.

9. Aby pozbyć się zapachu stęchlizny z szafy, wyjmij wszystkie ubrania i postaw w szafie kubek bardzo gorącego mleka. Pozostaw je aż do ostygnięcia.

10. Zacinające się szuflady w szafach i komodach potrzyj od spodu (na krawędziach) kawałkiem suchego mydła lub świecy. Po tym zabiegu będą się przesuwać bez oporu.

11. Ogień w kominku łatwiej się rozpali, jeśli przedtem posypiesz drewno solą.

12. Ręce zabrudzone przy pracy
(np. w ogrodzie) umyj w ciepłej serwatce. Będą czyste i delikatne.

13. Jeśli mieszkasz na wsi i myszy zakradają się do twojej spiżarni, porozkładaj w niej kostki cukru opalone nad świecą. To powinno je odstraszyć.

14. Larwy moli w szafie zniszczą gorąca para i ocet. Rozgrzej cegłę, połóż ją w szafie (z dala od ubrań) np. na odwróconym do góry dnem garnku i nalej na nią trochę octu.

15. Do wody z krochmalem dodaj trochę soli. Sól zapobiegnie przypaleniu bielizny podczas prasowania i nada tkaninom połysk.

16. Sztućce ze stali nierdzewnej odzyskają blask, gdy zanurzymy je na 15 min w wodzie, w której gotowały się ziemniaki.

17. Na zwykłej patelni (nie teflonowej) też można smażyć bez tłuszczu. Trzeba tylko wsypać do niej garść grubej soli i mocno ją podgrzać, a potem wysypać sól.

18. Kamień z umywalki usuniesz, pocierając nalot przekrojoną cytryną.

19. Miejsce, w które masz wbić gwóźdź, zaznacz mokrym palcem. Ślad utrzyma się tyle czasu, ile trzeba na wbicie gwoździa.