Zabierając się do prania, zwykle ograniczamy się do oddzielenia rzeczy jasnych od ciemnych, ustawienia temperatury i wsypania proszku (najczęściej na oko). Potem dziwimy się, że kolory ubrań wyblakły albo tkanina rozciągnęła się lub skurczyła. Jeśli chcesz uniknąć takich niespodzianek, poświęć praniu nieco więcej uwagi.

• Delikatne tkaniny (jedwab, satyna, dzianiny) wymagają niskich temperatur i ustawienia odpowiedniego programu. Lepiej też ich nie odwirowywać. Unikniesz w ten sposób trudnych do rozprasowania zagnieceń.

• Jeśli na metce zaznaczono, że ubranie trzeba prać ręcznie, nie wrzucaj go do pralki. Taki zabieg może uszkodzić włókna. Chyba że twoja pralka wyposażona jest w program do prania ręcznego.

• Dżins i koszulki z nadrukiem zawsze odwracaj przed praniem na lewą stronę. Chroni to odzież przed zbyt szybkim spieraniem się koloru i uszkodzeniem nadruku. Ubrań z nadrukiem nie susz w suszarce bębnowej.

• Czarne i bardzo ciemne ubrania pierz w środkach specjalnie przeznaczonych do takich tkanin. Preparaty te chronią kolory przed blaknięciem. Ciemne ubrania zawsze susz odwrócone na lewą stronę.

• Bieliznę osobistą (zwłaszcza biustonosze) pierz w płynach i żelach, a nie w proszku. Płynne środki lepiej rozpuszczają się w niskich temperaturach, nie osiadają we włóknach tkaniny i nie powodują ich twardnienia. Do prania ekskluzywnej bielizny używaj specjalnych siateczek, zmniejsza to ryzyko uszkodzenia i deformacji wyrobu.

• Ręczniki pierz oddzielnie, aby zapobiec osiadaniu bawełnianych włókien na pozostałej pranej garderobie.