Zapewne jak większość z nas skrupulatnie rejestrujesz wpływy do domowego budżetu, ale z wydatkami zwykle bywa gorzej. Czas to zmienić i sprawdzić, gdzie tak naprawdę "wyciekają" Twoje pieniądze. Może wtedy okaże się, że nie tylko nie zabraknie Ci do następnej wypłaty, lecz uda się także nieco zaoszczędzić…

Jeśli masz dostęp do Internetu, skorzystaj z gotowego programu do zarządzania domowym budżetem (np. na: www.mefi.pl/budzet-domowy-w-internecie.php). Jeśli nie, wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą kartkę i długopis.

Sposób księgowania przychodów i rozchodów może być np. taki:

• Najpierw podlicz wszystkie dochody w swoim gospodarstwie domowym
(pensje, emerytury, stypendia, alimenty, honoraria itp.). Wpisz je w rubryce: dochody. Otrzymasz kwotę, którą będziesz dysponować w danym miesiącu.

PAŹDZIERNIK - dochody


Twoja pensja 2300
pensja męża 2600
stypendium syna 300
razem 5200

• Następnym krokiem jest sporządzenie listy stałych comiesięcznych opłat (między innymi czynsz, prąd, ogrzewanie, opłaty za wodę, telefony, raty kredytów, składki ubezpieczeniowe, bilety miesięczne). Wszystkie te kwoty wpisz w rubryce: stałe wydatki.

STAŁE WYDATKI
czynsz 600
prąd 70
tel. stacjonarny 120
Twoja komórka 120
komórka męża 98
komórka syna 150
bilety miesięczne 120
internet 60

• Teraz kolej na bieżące wydatki. W każdym domu zapewne są one trochę inne, ale większość z nas co miesiąc wydaje pieniądze na żywność, ubrania, środki czystości, kosmetyki, benzynę, prasę. Zapisuj codziennie wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki. Często bowiem umykają nam takie zakupy, jak przekąska na mieście, bilety autobusowe czy gazety. A warto je spisywać, ponieważ w ciągu miesiąca wydajemy na nie sporą sumę. Jeśli notowanie na bieżąco jest dla Ciebie uciążliwe, zbieraj przynajmniej paragony i w domu wrzucaj je do pudełka. Raz w tygodniu lub miesiącu usiądź i zsumuj wydane pieniądze, a wyniki wpisz w rubryce:

BIEŻĄCE RACHUNKI
żywność 1200
środki czystości 100
ubrania 300
kosmetyki 50
benzyna 300
kino 100
przekąski w mieście 50
prasa 50
inne 100

• Są jeszcze okazjonalne wydatki. Do rubryki pod takim tytułem wpisz sumy wydawane np:. na imieninowe i świąteczne prezenty, wydatki związane z uroczystościami rodzinnymi, feriami, wakacjami, naprawami auta czy remontem mieszkania.

OKAZJONALNE WYDATKI
prezent uodzinowy 100
skadka na imieniny 10
dentysta 120
naprawa auta 200
wycieczka za miasto 150
inne 100

• Aby się przekonać, czy Twoje wydatki nie są większe niż dochody, dodaj wszystko, co wydałaś w danym miesiącu, a następnie otrzymaną sumę odejmij od dochodów w gospodarstwie domowym. Jeśli okaże się, że żyjesz ponad stan i np. pożyczasz pieniądze na spłatę rat, nie ma rady, musisz dokonać cięć w domowym budżecie…

Wydatki łącznie

suma wydatków (1+2+3) 1938 + 2250 + 705 = 4893
różnica dochody-wydatki 5200 - 4893=307

Podany przykład obejmuje jeden miesiąc. Każdy kolejny będzie wyglądał podobnie.

Na czym można oszczędzić?


• Zmień np. sposób płacenia rachunków, dokonując wpłat bezpośrednio u wystawcy (unikniesz opłat pocztowych).

• Rozważ możliwość podpisania polecenia przelewu (przelew często bywa bezpłatny).

• Przemyśl, czy musisz codziennie dojeżdżać do pracy autem (za kartę miejską zapłacisz znacznie mniej niż za benzynę).

• Staraj się robić zakupy w supermarketach (zwykle jest taniej niż w sklepach osiedlowych).

• Zadbaj o oszczędność energii i wody w domu (żarówki energooszczędne zużywają 5 razy mniej energii; pełny wsad w pralce oszczędza wodę itp.).

• Gdy uda ci się trochę zaoszczędzić, szybciej spłacisz długi, a jeśli ich nie masz - odłożysz na ferie, wakacje albo zainwestujesz (np. w obligacje, lokaty, fundusze itp.).

Nie oszczędzaj jednak np. na zwlekaniu z regulowaniem stałych należności. To się nie opłaca. Każdy dzień zwłoki z zapłaceniem większości rachunków pociąga za sobą dodatkowe koszty w postaci karnych odsetek. Spróbuj raczej zrezygnować z niektórych bieżących wydatków.